Hlavní obsah
Dvě třetiny (66 %) studentů jsou přesvědčeny, že český stát zahájení podnikání novým zájemcům nijak neusnadňuje. Foto: Profimedia.cz

Studenti si stěžují, že vysoké školy málo podporují podnikání

Z aktuálního průzkumu mezi studenty vysokých škol uskutečněného v rámci osmého ročníku soutěže Vodafone Nápad roku 2015 vyplývá, že 81 procent studentů si během studia přivydělává. O podnikání po studiu přemýšlí necelých 47 procent dotazovaných, zatímco tradiční zaměstnání se chystá hledat zhruba 39 procent dotázaných.

Dvě třetiny (66 %) studentů jsou přesvědčeny, že český stát zahájení podnikání novým zájemcům nijak neusnadňuje. Foto: Profimedia.cz
Studenti si stěžují, že vysoké školy málo podporují podnikání

„Tvrzení, že ideální doba pro zahájení podnikání nastává až po ukončení studia, je obecný mýtus. Opak je pravdou. Převážná část úspěšných podnikatelů (Steve Jobs, Mark Zuckerberg) začala realizovat své nápady již během studia, kdy ještě nebyli tolik zatíženi finančními či jinými závazky. Díky tomu si mohli dovolit podstoupit i určitá rizika,“ říká Martin Kešner, zakladatel soutěže Vodafone Nápad roku.

Nejvíce zájemců chce podnikat ve službách

Jako nejatraktivnější se z hlediska vysokoškoláků jeví podnikání v oblasti služeb (34 procent), následuje oblast vzdělávání (14,8 procenta), médií a reklamy (10,3 procenta), velkoobchodu a maloobchodu (10,3 procenta). 9,2 procenta dotázaných by pak rádo podnikalo v IT technologiích.

Mezi nejméně populární obory patří mezi studenty podnikání v oblasti nemovitostí, zemědělství a stavebnictví. Z průzkumu dále vyplývá, že přibližně dvě třetiny potenciálních podnikatelů ze strany studentů již o svém podnikatelském plánu přemýšlejí, avšak jeho zpracováním se zabývá pouhá třetina z nich.

Stát zájemcům podnikání neusnadňuje

Skoro tři čtvrtiny (74 %) dotázaných studentů cítí podporu pro své budoucí podnikání za strany rodiny. Zároveň 70 procent studentů dodává, že necítí podobnou podporu ze strany vysoké školy, a skoro 66 procent je navíc přesvědčeno, že český stát zahájení podnikání novým zájemcům nijak neusnadňuje.

Vodafone pomáhá soutěží

„S cílem snížit studentům bariéry v zahájení jejich podnikání vznikla před osmi lety i soutěž podnikatelských záměrů Vodafone Nápad roku. Snažíme se pomoci s rozvojem všem mladým lidem, kteří mají svůj nápad na papíře, i těm, kteří podnikat již začali. Každý ze soutěžících má mimo zpětné vazby ke svému projektu také šanci získat případnou potřebnou investici. Dvě ze tří soutěžních kategorií jsou navíc určeny přímo studentům,“ zdůrazňuje Martin Kešner k tématu studenti a podnikání a připomíná, že přihlásit se do soutěže je možné do 10. května na stránkách www.napadroku.cz.

Některé univerzity jdou příkladem

I když z průzkumu vyplynulo, že studenti necítí podporu pro vlastní podnikání ze strany vysokých škol, některé univerzity start podnikání studentů otevřeně podporují prostřednictvím vlastních akcelerátorů. Příkladem je Vysoká škola ekonomická v Praze, kde funguje vlastní akcelerátor xPort VŠE. Svůj podnikatelský inkubátor pod názvem InovaJET má i ČVUT, kde se rovněž snaží pomoci studentům postavit se na vlastní nohy, a přispět tak k rozvoji udržitelného malého a středního podnikání v České republice. Podobně je tomu i v rámci Podnikatelského inkubátoru (PI), který funguje na půdě Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě od roku 2008 a který provozuje Centrum podpory inovací (CPI) a útvar Komercionalizace výsledků vědy a výzkumu.

Může se Vám hodit na službě Firmy.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků