Hlavní obsah
Práci díky projektu našel například i Jiří Zrník. Na snímku se zaměstnankyní ÚP ČR Miroslavou Horváth. Foto: ÚP ČR

Stovky lidí v nouzi dostanou šanci najít zaměstnání

Přes 700 sociálně vyloučených osob z Moravskoslezského kraje dostane díky regionálnímu projektu pobočky Úřadu práce v Ostravě šanci na návrat do běžné společnosti. Projekt nese název Příležitost dělá zaměstnance.

Práci díky projektu našel například i Jiří Zrník. Na snímku se zaměstnankyní ÚP ČR Miroslavou Horváth. Foto: ÚP ČR
Stovky lidí v nouzi dostanou šanci najít zaměstnání

Podstatou projektu je individuální a skupinové poradenství šité na míru konkrétním klientům. Během 58 hodin vzdělávání účastníci absolvují motivační kurz, kurz finanční gramotnosti, základy pracovního práva a výuku základních počítačových dovedností.

Tyto aktivity doplňují rekvalifikační kurzy, pracovní diagnostika s psychologem či práce na zkoušku.

Osobní kontakt s klienty

„Kromě rekvalifikací zajišťujeme všechny kurzy vlastními zaměstnanci Úřadu práce ČR. Vedle finančních úspor je výhodou možnost zajistit odpovídající kvalitu náplně kurzů a v neposlední řadě i osobní kontakt s klienty, které tak máme šanci během výuky mnohem lépe poznat. Práce s lidmi v obtížné životní situaci vyžaduje individuální, intenzívní a komplexní přístup,“ řekla vedoucí oddělení projektů EU z ostravské pobočky Lucie Norysová.

Kurzy hodnotí kladně i účastníci. „V počítačovém kurzu mi pomohli s přípravou životopisu. Dozvěděl jsem se, které věci jsou při prezentaci nejdůležitější a jak přesně si mám upravit ten svůj. Nejvíce se mi ale líbil kurz o financích, kde jsme řešili oddlužení a exekuce,“ popsal své zkušenosti jeden z účastníků Jiří Zrník.

Stovka už pracuje

Prioritou projektu nicméně zůstává najít klientům vhodné zaměstnání. „Využíváme k tomu nejen databázi volných pracovních míst, ale také aktivně oslovujeme zaměstnavatele, zjišťujeme jejich potřeby a vytipováváme pro ně vhodné zaměstnance,“ vysvětlila praxi manažerka projektu Petra Paquet.

Do práce již nastoupilo přes sto účastníků projektu. Nejčastěji jako dělníci ve výrobě, úklidoví pracovníci, strážní nebo pracovníci v sociálních službách.

Mezi zaměstnané klienty patří i Jiří Zrník. Dříve šest let nezaměstnaný a zadlužený klient nastoupil na společensky účelné pracovní místo a našel uplatnění jako prodavač a pomocná síla ve výrobě.

„Jsem rád za tuto práci. I přes exekuci mám teď více peněz, než když jsem byl na dávkách. Rozdíl jsou zhruba tři tisíce korun, což člověk pozná. Navíc můj otec si váží toho, že pracuji, a podporuje mě,“ uvedl.

Někteří nemají ani praktického lékaře

Poradenství ale neobnáší jen nabídku zaměstnání. Pracovníci projektu mají pomáhat lidem řešit jejich složitou bytovou situaci, výmazy z rejstříků trestů, dokumenty pro úřady nebo zajištění lékaře.

Setkávají se i s tím, že klienti nemají praktického lékaře, a nemá jim tak kdo vyřídit prohlídku při nástupu do zaměstnání či pro účely rekvalifikačního kurzu.

Projekt spolufinancuje Evropský sociální fond a státní rozpočet ČR. Úřad práce má v jeho rámci k dispozici celkem 81 miliónů korun. Doba jeho realizace je od února 2016 do července 2019.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků