Hlavní obsah
Existuje široká škála profesí, které nemají s věkem přesahujícím šedesátku problémy. Foto: Profimedia.cz

Šedesátníci mají co nabídnout

V Česku se už dlouho vedou diskuse o zaměstnatelnosti pracovníků označovaných souhrnně jako 50+. Tito lidé často nemohou sehnat práci, mnohé firmy sázejí spíše na mladé než na zkušené starší zaměstnance. Stárnoucí společnost a odsouvání hranice důchodového věku přitom na trh práce přivádějí ještě starší skupinu lidí, kterým je více než 60 let.

Existuje široká škála profesí, které nemají s věkem přesahujícím šedesátku problémy. Foto: Profimedia.cz
Šedesátníci mají co nabídnout

„Dnešní šedesátníci rozhodně nejsou strhaní kmeti na sklonku života. Je úžasné, s jakou vitalitou a nezdolnou energií přicházejí někteří uchazeči vyššího věku na pracovní pohovor. Při takových setkáních se podivujeme nad jejich věkem uváděným v životopise,“ říká Alice Grünová z personálně-poradenské společnosti McROY Czech.

Po šedesátce fyzických sil ubývá

Jistá omezení však pro tuto věkovou skupinu platí. Člověk kolem šedesátky je schopen většinou jen s velkým vypětím dlouhodobě vykonávat fyzicky náročnou práci, například na pozici svářeče. Vysilující jsou také pečovatelské činnosti nebo profese spojené se střídavým režimem. „Platí však pravidlo, že je zapotřebí přistupovat ke každému uchazeči individuálně, protože všude najdete výjimky,“ upozorňuje Grünová.

Kvalita práce roste s délkou praxe

Na druhou stranu existuje široká škála profesí, které nemají ani s věkem přesahujícím šedesátku problémy. Jedná se většinou o činnosti, které pro kvalitní výkon vyžadují celoživotní zkušenosti. U nich se každý odpracovaný rok počítá a kvalita roste s délkou praxe. K takovým patří lékaři, advokáti, soudci nebo vědci. A také vedoucí na manažerských pozicích, kde je při zásadním rozhodování zapotřebí vycházet z předchozích zkušeností.

Využít životních zkušeností

„Stále více firem si uvědomuje, že kvalitních lidí s celoživotními zkušenostmi je na trhu práce nedostatek. Uchazeči vyššího věku jsou pro ně proto velmi cenní i vzhledem k posunu věkové hranice odchodu do důchodu, kdy se společnosti nemusí tolik obávat jejich brzkého odchodu,“ uvádí Alice Grünová.

Předat zkušenosti mladším

Mnoho firem se snaží o ideální skladbu týmů, do kterých patří seniorní odborníci, kteří umějí a chtějí své zkušenosti předávat mladším generacím. „V praxi se nám ale stává, že se potkáváme s uchazeči o zaměstnání, kteří nevěří ve své další pracovní uplatnění a jako handicap na trhu práce vnímají právě svůj vyšší věk. Snažíme se proto nalézat vhodnou cestu, jak skloubit silné stránky těchto uchazečů s potřebami zaměstnavatelů,“ uzavírá Alice Grünová z McROY Czech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků