Hlavní obsah

Povolání: Agenti na palubě letadel

Cestování letadlem je naprosto běžnou součástí života. Létá se čím dál víc, turistiku postupně předstihují pracovní lety. Po tragédiích z 11. září se u letů klade zásadní důraz na bezpečnost. Cestující se nyní mohou spoléhat na práci tzv. Air Marshalls - „ostrých“ mužů a žen, kteří často vůbec ostře nevypadají.

Povolání: Agenti na palubě letadel

Možná jste s ním letěli, ani o tom nevíte. A to je dobře. Řeč je o „létajícím maršálovi", tedy o zvláštním agentovi, který dohlíží na bezpečnost letu. Jeho hlavním úkolem je být nenápadný a pozorovat, jestli nehrozí nějaké nebezpečí. V případě, že by nebezpečí nastalo, je vycvičen na to, aby ho eliminoval, včetně zpacifikování případného útočníka.

Mossad? CIA? Ne, ČSA!

O létajících maršálech se ví, že je pravidelně využívají izraelské národní aerolinky El, Al a některé americké společnosti, které se snaží čelit hrozbě teroristických útoků. Už méně se však ví, že tito tajní agenti cestují i na řadě spojů českého národního dopravce ČSA. Jsou to speciálně vybraní policisté a policistky, kteří prošli náročným výcvikem, jenž v podstatě nikdy nekončí.

Jejich práce na první pohled může vypadat dobrodružně, často díky zkresleným představám amerických filmařů, v reálu je ale vcelku jednotvárná.

„Nejhorší je naučit se stále držet pozornost, což je při letech trvajících i přes deset hodin docela náročné. Zatímco většina cestujících spí, nebo jinak relaxuje, musíme být stále ve střehu," říká jejich šéf z Oddělení doprovodu letadel Policie ČR. Jeho jméno i tvář jsou, stejně jako u jeho podřízených, tabu. Je to pochopitelné - k čemu by byl agent, jehož foto se objeví v novinách?

Hlavní úkol: Zůstat nenápadný

Kdo by ovšem při nástupu do letadla hledal dvoumetrového chlápka se sestřihem na ježka a vybouleným podpaždním pouzdrem pod sakem, bude asi zklamán. Být nenápadný. To je hlavní zásada při této práci a proto byste agenty jen těžko poznali. Zasáhli by, až by opravdu šlo do tuhého.

Rozhodně nečekejte, že když se někdo na zaoceánském letu opije a bude dělat výtržnosti, policista mu nasadí želízka. „Může to být zkouška teroristů, jestli někdo z policie na palubě je. Kdyby to tak bylo, byl by náš člověk už k ničemu," dodádá velitel vzdušných ochránců.

Jejich práce se neomezuje jen na hlídání dění na palubě. Začíná už před odlettem, kdy zkontrolují seznam cestujících a nakládání zavazadel. Jsou i při odbavení cestujících, kdy monitorují, jestli se nechovají podezřele. Do náplně jejich práce patří i spolupráce na transportech vyhoštěných občanů jiných zemí z Česka a naopak přivážení Čechů, kteří byli vykázáni z jiných států.

Mezinárodní spolupráce podle slov jejich šéfa funguje bezproblémově. Platí mezi nimi pravidlo, že pokud agenti někam letí, vždy o tom ví protistrana na letišti, kde letoun přistává. Kvůli tomu, aby se předešlo nežádoucím konfliktům.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků