Hlavní obsah
V současnosti je v České republice zaměstnaných necelých 26 procent lidí ve věku 60 až 64 let. Foto: Profimedia.cz

Populace stárne, úbytek pracovní síly vyřeší senioři

V České republice, ale i v Evropě stárne populace, což v budoucnu způsobí nedostatek pracovních sil na evropském trhu práce. Podle vedoucí Ústavu práva a humanitních věd Mendelovy univerzity v Brně Martiny Rašticové může situaci vyřešit zaměstnávání lidí starších 60 let, kteří nyní těžko hledají práci.

V současnosti je v České republice zaměstnaných necelých 26 procent lidí ve věku 60 až 64 let. Foto: Profimedia.cz
Populace stárne, úbytek pracovní síly vyřeší senioři

Rašticová to prohlásile na odborné konferenci v Brně věnované problematice zaměstnávání seniorů.

Zaměstnání seniorů - téma číslo jedna

Podle ní je zaměstnávání starších lidí sociálním tématem číslo jedna. "V roce 1970 byl podíl generace nad 65 let necelých 20 procent. V roce 2000 už to bylo 23 procent a prognózy ukazují, že v roce 2030 to bude přes 40 procent," uvedla Rašticová.

V Evropě i v České republice proto bude nedostatek pracovních sil, což by mohlo zapojení seniorů do pracovního procesu vyřešit. "V současnosti je v České republice zaměstnaných necelých 26 procent lidí ve věku 60 až 64 let. V Evropě je průměr 31 procent, avšak například Švédsko zaměstnává přes 63 procent této věkové kategorie," připomněla Rašticová.

Přínos pro firmy

Firmy by měly podle ní pochopit, že je zaměstnávání starších lidí nezatíží, ale bude pro ně naopak přínosem. Motivovat by je mohla různá zvýhodnění, díky kterým by měli starší zaměstnanci i potřebné podmínky pro práci. Odborníci při řešení celé situace spolupracují na vládní úrovni, ale oslovili i kraje a jednotlivé firmy.

Nebát se změny oboru

Na druhé straně musejí podle Rašticové starší lidé pochopit, že možná nebudou moct celou dobu pracovat na stejné pozici, ale budou muset místo změnit. Příkladem je dvaasedmdesátiletý Petr Bělorusov z Brna, který se dlouho věnoval informatice.

"Po padesátce jsem těžko hledal práci. Z 20 inzerátů vyšly všechny negativně. Přestože jsem splňoval požadavky, když jsem přišel na pohovor a viděli staršího člověka, neuspěl jsem," uvedl důchodce. Založil si proto živnost a spolu s manželkou pořádají přednášky na téma zdravého životního stylu. "Nikdo by se neměl bát změny oboru. Každému to můžu doporučit," dodal Bělorusov.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků