Hlavní obsah
Pro 44 % žen by bylo ideální zakončit kariéru před 59. rokem života. Foto: Profimedia.cz

Polovina žen by chtěla jít do důchodu už před šedesátkou

S postupně se prodlužujícím věkem dožití se oddaluje i věk, kdy odcházíme do důchodu. Dnešní padesátníci půjdou v 65 letech, mladší ročníky podle dosavadního nastavení ještě později. Zatímco pětině mužů tento věk pro ukončení aktivního pracovního života vyhovuje a polovina ho vidí jako nejzazší termín, ženy by chtěly odejít do důchodu dříve. Pro 44 % z nich by bylo ideální zakončit kariéru před 59. rokem života. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu NN pojišťovny a penzijní společnosti.

Pro 44 % žen by bylo ideální zakončit kariéru před 59. rokem života. Foto: Profimedia.cz
Polovina žen by chtěla jít do důchodu už před šedesátkou

Důchod by Češi chtěli trávit na venkově (46 %). Druhou nejžádanější destinací je moře, které láká 21 % Čechů. Těsně za ním je pak s 16 % město. „Češi by si penzi pochopitelně rádi užili, y proto si vybírají místa, která jsou jim blízká. Z tohoto důvodu dávají lidé, kteří žijí na venkově, přednost tomu, zůstat tam i na stáří. A podobně je tomu i u lidí ve městě, kteří by svou penzi rádi prožili v prostředí, kde žili celý život,“ vysvětluje Kateřina Štěrbová, ředitelka marketingu a vývoje produktů NN.

Pro 93 % Čechů je v důchodu nejdůležitější zachovat si dobré zdraví, 89 % vidí jako předpoklad šťastného důchodu dostatek peněz a 69 % pro tuto fázi života vnímá velký význam rodiny. Štěstí naopak nevidí ve svých koníčcích, i když právě ony jsou vedle rodiny jedním z hlavních plánů k trávení volného času na penzi.

Obávají se, že s penězi nevystačí

Na druhé straně podle průzkumu 62 % Čechů předpokládá, že v důchodu budou muset pracovat, aby se dostatečně zaopatřili. Podle statistik v České republice pracuje přibližně každý desátý důchodce.

„Průměrná starobní penze dnes činí necelých 13 tisíc korun, prognózy pak hovoří o pádu státní podpory v této fázi života až na pouhých 6,5 tisíce korun. Životní standard za takové situace rapidně klesá. Chtějí-li Češi – jak ukazuje náš průzkum – prožít tuto fázi života aktivně, cestovat a plnit si své sny, musejí mít našetřeno nebo počítat s tím, že svůj vysněný důchod zahájí později. Odborníci doporučují mít na penzi připravené prostředky dosahující 60 až 80 % našeho příjmu v ekonomicky aktivním věku,“ uzavírá Kateřina Štěrbová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků