Hlavní obsah
Nedostatek podpory v práci zvyšuje riziko úmrtí. Foto: Profimedia.cz

Pokud vycházíte dobře s kolegy, budete žít déle

Přátelské prostředí v práci vám může výrazně prodloužit život. S tímto výsledkem přišli izraelští vědci, kteří dvacet let sledovali stovky zaměstnanců.

Nedostatek podpory v práci zvyšuje riziko úmrtí. Foto: Profimedia.cz
Pokud vycházíte dobře s kolegy, budete žít déle

Lidé, kteří mají pocit, že se v práci nemají na koho obrátit o pomoc, umírali během dvaceti let trvání studie 2,4krát častěji, než lidé pracující v přátelském kolektivu.

Špatné vztahy zvyšují riziko o 140 %

Studie sledovala 820 lidí ve věku 25 až 65 let. Měli různé zázemí, úroveň vzdělání a pracovali v nejrůznějších odvětvích od bankovnictví a zdravotnictví až po výrobu a služby.
Vědci se jich ptali na vztahy na pracovišti a sledovali jejich zdraví. Většina osob, které během trvání studie zemřely, měla s kolegy jen minimální vztahy. Nedostatek podpory v práci zvýšil podle údajů listu Daily Mail riziko úmrtí o 140 procent.

Většinu dne trávíme v práci

"Většinu času, kdy bdíme, trávíme na pracovišti a ani o víkendech nemáme moc času na přátele. Pracoviště by mělo být místem, kde se lidem dostává citové podpory," vysvětluje Dr. Sharon Tokerová z Leon Recanati Graduate School of Business Administration v Tel Avivu.

E-maily nás nespasí

Jak Tokerová dodává, problematické je nahrazování osobní komunikace e-maily i fakt, že sociální stránky, jako například Facebook, jsou na pracovišti často blokovány.
Řešením by prý mohla být možnost posedět s kolegy na chvilku u kávy, pořádání neformálních společných výletů nebo interní společenské stránky podobné Facebooku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků