Hlavní obsah
Firmy vstupují do nového roku s optimismem. Foto: Profimedia.cz

Počet firem, které hlásí zvýšení mezd pro rok 2015, výrazně vzrostl

Bezmála třiačtyřicet procent podniků plánuje v příštím roce zvýšit mzdy. Je to o 26,5 procentních bodů více než loni. Nejlépe jsou na tom firmy působící ve zpracovatelském průmyslu, kde hodlá svým zaměstnancům zvýšit mzdu 61 % firem. Mzdy se však budou zvyšovat i ve stavebnictví a v osobních službách. Firmy tak do nového roku vstupují s optimismem a mnohem lepšími vyhlídkami než v roce loňském.

Firmy vstupují do nového roku s optimismem. Foto: Profimedia.cz
Počet firem, které hlásí zvýšení mezd pro rok 2015, výrazně vzrostl

Takové jsou stěžejní závěry průzkumu, který Hospodářská komora České republiky (HK ČR) realizovala ve dnech 2.–8. prosince 2014 mezi více než pěti sty respondenty z řad živnostníků, malých, středních i velkých podniků – členů HK ČR.

Pozitivní signály už na podzim

„Hospodářská komora zaznamenala od svých členů určité pozitivní signály týkající se oživení již v září tohoto roku, a to prostřednictvím Komorového barometru, ve kterém firmy zlepšily výhled své ekonomické situace téměř o 7 procentních bodů. Z našeho průzkumu vyplynulo, že zatímco v loňském roce počítalo s navýšením mezd 56 % velkých podniků, letos hodlá mzdy zaměstnancům zvýšit 76 % z nich, přičemž stejné plány má také mnohem více malých a středních firem, což jsou pro nás velmi dobré zprávy,“ komentuje výsledky průzkumu prezident HK ČR Vladimír Dlouhý

Navýšení mezd pro příští rok v průzkumu HK ČR avizuje 42,9 % firem bez rozdílu velikosti. Čtyřiačtyřicet procent dotazovaných firem hodlá stávající výši mezd zachovat (v r. 2013 to bylo 66,0 %) a pouze 4,7 % podniků plánuje mzdy snížit (oproti loňským 7 %).

Mzdy vzrostou kolem tří procent

Členové Hospodářské komory, kteří avizují růst mezd, uvádějí nejčastěji rozmezí 2–3 %, čímž víceméně kopírují interní odhad HK na vzestup až o 3 %. „Takové číslo vychází nejen ze souvislosti s navyšováním platů ve veřejném sektoru, ale i z očekávání dalšího pokračování hospodářského růstu. S pozitivním očekáváním a optimismem tak budou do nového roku vstupovat nejen podnikatelé, ale i české domácnosti, které budou více utrácet,“ uvedl Dlouhý

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků