Hlavní obsah
Pakty zaměstnanosti se úspěšně využívají již téměř dvě desetiletí v řadě zemí EU. Foto: Profimedia.cz

Pakt zaměstnanosti pomůže lidem najít práci

O společném postupu při řešení vysoké nezaměstnanosti, která je palčivým problémem Karlovarského kraje, uvažují klíčové instituce, jež mohou svými aktivitami ovlivnit regionální trh práce. Mohl by vzniknout Pakt zaměstnanosti.

Pakty zaměstnanosti se úspěšně využívají již téměř dvě desetiletí v řadě zemí EU. Foto: Profimedia.cz
Pakt zaměstnanosti pomůže lidem najít práci

Kvůli vytvoření tohoto uskupení se sešli zástupci kraje, úřadu práce, hospodářské komory, odborů, tripartity a také agentury rozvoje podnikání.

Společně řešit problémy

„Shodli jsme se na tom, že zahájíme přípravu Paktu zaměstnanosti, tedy partnerské dohody a platformy, která umožní ve vzájemné spolupráci samosprávy i státní správy, zaměstnavatelů a vzdělávacích institucí inovativně řešit problémy na trhu práce a využívat dobrých nápadů a praxe z jiných regionů,“ řekl po jednání náměstek hejtmana Petr Navrátil (ČSSD).

Teritoriální pakty zaměstnanosti patří podle náměstka mezi nástroje, které se úspěšně využívají již téměř dvě desetiletí v řadě zemí EU a zkušenosti s nimi již mají i některé kraje v České republice, například Moravskoslezský či Ústecký kraj.

Monitorovat potřeby trhu práce

„Pakt by měl mimo jiné umožnit přesnější monitorování kvalifikačních potřeb trhu práce v regionu i měření skutečných dopadů realizovaných opatření. Koordinace mezi jednotlivými institucemi v regionu by měla umožnit i realizaci různých integrovaných projektů, které právě vyžadují společný postup více resortů,“ poznamenala mluvčí kraje Jana Pavlíková.

Využít evropské prostředky

„Pakt zaměstnanosti rovněž umožní v Karlovarském kraji efektivněji využívat evropské prostředky určené na posilování zaměstnanosti a nasměrovat je tam, kde mohou nejvíce pomoci,“ zdůraznil Navrátil.

Spolupráce s ostatními kraji

Organizací a přípravou byla pověřena Karlovarská agentura rozvoje podnikání, která podle ředitele Vlastimila Veselého již delší dobu spolupracuje s organizátory paktů zaměstnanosti v jiných krajích. „Pakt zaměstnanosti rovněž umožní spojit síly ke společnému tlaku na centrální instituce, tedy vládu a jednotlivá ministerstva, aby věnovaly situaci v hospodářsky nejslabším regionu České republiky větší pozornost,“ připomněla Pavlíková.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků