Hlavní obsah
Nebojte se oslovit kohokoliv. Velký pozor si ale dejte na to, jak to provedete. Foto: Profimedia.cz

Oslovte své okolí

Ve společnosti, ale i v běžném pracovním nebo obchodním styku hraje oslovení důležitou roli, protože jím dáváme najevo vzájemný vztah, úctu a odlišujeme jím formální a neformální styk. Oslovením můžeme stejně tak zalichotit, jako se někoho dotknout. Bývá obvykle prvním verbálním kontaktem dvou osob, přičemž vašemu protějšku spoluvytváří první dojem ze setkání s vámi.

Nebojte se oslovit kohokoliv. Velký pozor si ale dejte na to, jak to provedete. Foto: Profimedia.cz
Oslovte své okolí

Oslovením označujeme identitu člověka, a na tu je každý hrdý, protože si ji nese po celý život. Platí to i pro ženy, které ve většině případů jedenkrát (či vícekrát) za život příjmení změní při sňatku. Spleteme-li nebo zkomolíme-li něčí jméno, dopouštíme se velké netaktnosti, kterou nám postižený dlouho nezapomene. 

Před setkáním si zjistíme tituly, přesná znění jména a příjmení a naučíme se je vyslovovat. Během zdvořilostních frází si je ukládáme do paměti. Můžeme využít mnemotechnické pomůcky: vybavit si blízkého člověka, který se jmenuje stejně, nebo si někoho přirovnat k předmětu, který jméno označuje. 

Představí-li se nám někdo jako Petr Nový, budeme ho oslovovat "pane Nový". Přestaví-li se nám stejně, ale podá-li nám vizitku, kde stojí Ing. Petr Nový, oslovíme ho "pane inženýre", neboť tím deklaruje, že titul má a užívá ho.

Nejčastější chybou při oslovování je špatné skloňování jména. Oslovujeme jak nám čeština ukládá: pátým pádem! A to i tehdy, kdy jméno zní méně obvykle: pane Langře, pane Krbče atd. Vynechání titulu je lepší než zkomolení jména.

V zahraničí je nutné také věnovat pozornost místním zvyklostem. Například v Anglii a Americe se titulem doktor oslovuje pouze lékař. Případně, není-li to lékař, bude to nejméně univerzitní profesor. Pokud narazíte na akademika, která má titulů hned několik, vždy platí pravidlo použití nejvýznamnějšího nebo nejdůležitějšího titulu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků