Hlavní obsah
Vyhlášení výsledků studie Best Employers 2014 v Praze. Foto: Aon Hewitt

Nejlepší zaměstnavatelé mají motivovanější zaměstnance

Nejlepším zaměstnavatelem v kategorii malých a středních firem je Cisco Systems, mezi velkými firmami zvítězila společnost SolarWinds. O umístění obou firem na vrcholu žebříčku studie Best Employers, pořádané společností Aon Hewitt, rozhodla nadstandardně vysoká míra motivovanosti jejich zaměstnanců.

Vyhlášení výsledků studie Best Employers 2014 v Praze. Foto: Aon Hewitt
Nejlepší zaměstnavatelé mají motivovanější zaměstnance

Hlavním hodnotícím kritériem je hodnocení firmy vlastními zaměstnanci. Vítězné společnosti se vyznačují vysokou mírou motivovanosti, důvěryhodným vedením, kulturou vysoké výkonnosti, dobrou pověstí jako zaměstnavatel a aktivní prací na udržení svých výsledků.

Spravedlivá mzda a odpovídající benefity

„Nejlepší firmy mají v průměru 80 % svých zaměstnanců motivovaných, což je o 26 procentních bodů více ve srovnání s ostatními firmami na trhu. Jejich vyšší míra motivovanosti vyplývá z několika oblastí - k nejdůležitějším patří férovější přístup vedení k zaměstnancům, lepší pověst společnosti, spravedlivá mzda a odpovídající benefity a schopnost lépe přilákat a udržet lidi,“ vysvětluje Ivana Vandlíčková, projektová manažerka studie Best Employers, Aon Hewitt

Zaměstnanci jsou nejcennějším majetkem firmy

Podle samotných zaměstnanců se u těch nejlepších zaměstnavatelů vrcholové vedení chová k zaměstnancům jako k tomu nejcennějšímu, co firma má. Zároveň nejlepší společnosti plní sliby, které daly svým zaměstnancům, přistupují k nim čestně a vytvářejí prostředí, které je otevřené a akceptuje individuální rozdíly. Best Employers jsou rovněž vnímáni jako atraktivnější zaměstnavatel, který dokáže přilákat lidi potřebné k dosažení svých cílů a zároveň je ve společnosti udržet.

K čemu je dobrá motivovanost

Mezi důležité ukazatele, které ovlivňují výkonnost společnosti, patří míra fluktuace zaměstnanců a počet žádostí, které firma obdrží, když hledá nové uchazeče. Celková míra fluktuace u Best Employers je 6 %, u ostatních společností je to více než dvojnásobek (13 %). Nejlepší zaměstnavatelé dostávají více žádostí o zaměstnání (51 oproti 35 žádostem na nové pracovní místo), jsou atraktivnější pro uchazeče, což dělá firmu konkurenceschopnou a do budoucna lépe udržitelnou.

Vysoká návratnost investic

Hlavním důvodem, proč se snažit o vybudování společnosti s vysokým podílem motivovaných zaměstnanců, jsou dlouhodobě lepší obchodní výsledky. Konkrétně jde o celkovou návratnost na akcionáře. Společnosti, které dosahují vysoké míry motivovanosti, tedy nad 67 %, mají o 50 % vyšší návratnost na akcionáře oproti průměru.

Malé a střední společnosti (do 250 zaměstnanců)

 

Název firmy Odvětví
1. CISCO SYSTEMS (Czech Republic) s.r.o.Informační technologie
2. GMC Software Technology s.r.o.Informační technologie
3. Hilti ČR spol. s r.o.Stavební průmysl
4. MICROSOFT s.r.o.
Informační technologie
5. RSJ a.s.Finanční služby

 Velké společnosti

 

Název firmy Odvětví
1. SolarWinds Czech s.r.o.Informační technologie
2. NetSuite Czech Republic s.r.o. Informační technologie
3. SAP ČR, spol. s r.o.Informační technologie
4. Red Hat Czech s.r.o.Informační technologie
5. CEMEX Czech Republic, s.r.o.Stavební průmysl
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků