Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Milan Malíček, Právo

Náklady na pracovní sílu porostou

Optimismus finančních ředitelů ohledně ekonomického vývoje pokračuje, i když rok 2016 přinesl zpomalení růstu ekonomiky. Přetrvávají ale obavy, že jedním z důsledků nízké nezaměstnanosti bude nedostatek kvalifikovaných lidí. Za jeden z nejvyšších výdajů, který letos ovlivní podnikání, považuje většina ředitelů růst mezd. I proto chtějí redukovat náklady na výrobu, ne na pracovní sílu.

Ilustrační snímek Foto: Milan Malíček, Právo
Náklady na pracovní sílu porostou

„S rostoucí poptávkou po pracovní síle souvisí i tlak na růst mezd. Zdrojem inflace by se měly stát také stoupající nájmy a ceny nemovitostí. Dalším zásadním tématem pro rok 2017 bude vývoj po ukončení kurzových intervencí ČNB a návratu kurzu koruny do tržního režimu,“ připomíná Martin Tesař, partner auditního oddělení ve společnosti Deloitte.

Sledovat konkurenci

Vzhledem k neustále se zvyšující náročnosti v udržení zaměstnanců a lákání nových je i podle marketingového manažera personální agentury Job Leader Czech Michala Havelky logické, že platy budou růst ještě rychleji.

„Některé firmy se zuby nehty drží starých modelů a dohadují se na každé koruně ve výplatách svých zaměstnanců. Z hlediska spokojenosti lidí a neustálého snižování nezaměstnanosti by se ale zaměstnavatel neměl přespříliš bránit postupnému zvyšování platů,“ dodává s tím, že je rovněž důležité neustále sledovat konkurenci.

Pokud totiž firma jako jedna z mála v regionu nebude zvyšovat platy a bude sázet pouze na firemní kulturu, může se to výrazně projevit na stavech lidí ve firmě.

Podle finančních ředitelů v České republice i nadále poroste hrubý domácí produkt, naopak nezaměstnanost se bude držet na nízké úrovni. Finančníci věří, že se české ekonomice bude dařit.

Zároveň ale připomínají nižší ochotu podnikatelů riskovat – více než čtvrtina finančních ředitelů považuje podnikatelské prostředí za velmi nejisté.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků