Hlavní obsah
Nedostatek denního světla na pracovišti zkrátí spánek v průměru o šestačtyřicet minut. Foto: Profimedia.cz

Kanceláře bez oken způsobují nespavost

Také nemůžete usnout? Pracujete-li celý den v prostředí bez oken a přirozeného světla, pak je důvod nespavosti nalezen.

Nedostatek denního světla na pracovišti zkrátí spánek v průměru o šestačtyřicet minut. Foto: Profimedia.cz
Kanceláře bez oken způsobují nespavost

Lidé, kteří pracují v kancelářích a provozech bez oken a přirozeného světla, často nemohou večer zabrat a koukají do stropu či z okna. Nepřirozené světlo je připraví v průměru o tři čtvrtě hodiny spánku denně. Osoby pracující naopak přímo u okna mají kvalitnější spánek, v noci se méně budí a jsou pak se svým životem spokojenější.

Nedostatek světla zkracuje spánek

Nekvalitní spánek a problémy s usínáním přispívají k obezitě, srdečním chorobám a diabetu. Nedostatek denního světla na pracovišti zkrátí spánek v průměru o šestačtyřicet minut, jak odborníci z University of Illinois prokázali ve svém experimentálním výzkumu.

Chybí „modré spektrum“

„Problémem je, že v kancelářích není dostatek modrého světla, které má vlnovou délku části spektra slunečního světla řídícího naše vnitřní hodiny. Takže můžete mít skvěle uměle osvětlenou kancelář, ale nemá to stejný účinek, protože umělé světlo neobsahuje modré spektrum,“ vysvětlují autoři studie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků