Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Jazykové znalosti českých uchazečů o práci se oproti minulosti zlepšily

Pokročilou znalostí některého z cizích jazyků se může pochlubit již 36 procent Čechů. Potvrdil to průzkum, který realizovala personální agentura Grafton Recruitment ve spolupráci se společností Nolama na základě výsledků jazykových testů bezmála tří tisíc uchazečů o zaměstnání. Na pokročilé úrovni ovládá cizí jazyk o deset procent více kandidátů, než tomu bylo v loňském roce.

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
Jazykové znalosti českých uchazečů o práci se oproti minulosti zlepšily

„Efekt firemních jazykových kurzů pro zaměstnance začíná být konečně vidět. Z našeho průzkumu nabízených a poptávaných firemních benefitů vyplývá, že jazykové vzdělávání patří poslední tři roky mezi nejoblíbenější benefity, a to jak z pohledu zaměstnanců, tak i zaměstnavatelů. Vzhledem k vysokému zájmu je začínají firmy nabízet dokonce i pro dělnické pozice,“ uvedla Jitka Součková, marketingová manažerka Grafton Recruitment.

Stále vede angličtina, žádaná je i němčina

Jednoznačně nejrozšířenější je mezi uchazeči o zaměstnání anglický jazyk. Ovládá ho celkem 66 procent testovaných kandidátů. S velkým odstupem následuje němčina, jejíž znalost prokázalo pouhých 12,5 procenta uchazečů. Francouzština je se sedmi procenty na třetím místě.

Nejlépe Češi ovládají angličtinu, na vyšší střední úrovni (B2) a lépe ji ovládalo celkem 72 procent testovaných. U němčiny dosáhlo tohoto výsledku 64 procent uchazečů. Angličtina je přitom jazyk, který se vyžaduje ve dvou třetinách nabízených pracovních pozic.

Zájem zaměstnavatelů roste i o lidi hovořící dobrou němčinou, v oboru sdílených podnikových služeb hledají i pracovníky se znalostí francouzštiny, polštiny, holandštiny, italštiny, švédštiny, španělštiny či ruštiny.

Mladá generace a Slováci

Znalostí cizích jazyků se může pochlubit zejména mladší generace. Podle údajů ministerstva školství zvládá dva cizí jazyky 50,8 procenta studentů a 21,5 procenta studentů umí tři a více cizích jazyků. Tradičně jsou na tom se znalostí jazyků lépe studenti humanitních a uměleckých oborů.

Zajímavé byly výsledky listopadové studie, kterou realizovala společnost TrackTest.eu s pracovním portálem Profesia.sk. Vyplynulo z ní totiž, že čeští uchazeči o práci umějí anglicky hůře než Slováci, ale zase třeba lépe než Maďaři. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků