Hlavní obsah
Návštěva pošty patří mezi běžné životní situace. Foto: Profimedia.cz

Chovanci dětských domovů se připravují na praktický život

V dětských domovech u nás žije přes čtyři tisíce dětí. Co ale nastane poté, co dosáhnou dospělosti a domovy opustí? Jedním z projektů, které se je snaží připravit na přechod do praktického života, jsou Kluby Na cestě.

Návštěva pošty patří mezi běžné životní situace. Foto: Profimedia.cz
Chovanci dětských domovů se připravují na praktický život

Z pohledu běžného člověka se zdá nepochopitelné, že někdo nikdy nebyl na úřadě, na poště, nešel sám do divadla, nevyřizoval si tramvajenku ani nejel sám vlakem. Jen mlhavě tuší, jak bez nalinkovaného programu nakládat s volným časem.

Posílit sociální dovednosti

„Zvládat běžné životní situace by se mladí dospělí měli naučit ještě dříve, než se za nimi zavřou dveře dětského domova. Díky podobným projektům můžeme posílit jejich sociální a profesní dovednosti,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Na olomouckou správu sociálního zabezpečení proto zavítali mladí lidé z dětských domovů, aby zjistili kde, jak a co vyřídit, až to budou sami potřebovat. „Snažili jsme se dětem co nejvhodnější formou a praktickými příklady přiblížit agendu našeho úřadu. Byla jsem velice mile překvapena zájmem dětí i jejich dotazy k jednotlivým tématům,“ rekapituluje návštěvu Alena Šmotková, ředitelka Okresní správy sociálního zabezpečení Olomouc.

Pomohou i budoucí pedagogové

Myšlenka projektu Klubů Na cestě je podle ní vhodnou formou, jak děti z dětských domovů připravit do běžného života. „Děti se díky projektu přiučily novým sociálním dovednostem a schopnosti improvizovat. V reálném životě to jistě ocení,“ vyzvedává klady projektu vedoucí dětského domova v Zábřehu na Moravě, Martin Žahourek.

„Teď se nacházíme někde v polovině projektu. Po prázdninách přistoupíme k další fázi, pracovně jí říkáme – provázení. Mladé lidi, kteří domovy již brzy opustí, dostaneme do praktických situací běžného života, a to za doprovodu dobrovolníků především z řad studentů pedagogické fakulty Palackého univerzity. Začneme tak naplňovat onu prožitkovou část projektu,“ dodává Pavel Němeček z olomouckého Sdružení D, které je realizátorem projektu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků