„Situace už překročila všechny meze, hrozí kolaps průmyslu, který může na dlouhou dobu poškodit celou naši ekonomiku. Už proto, že ČR má největší závislost ekonomiky na průmyslu z celé Evropy – 47 procent," uvedl místopředseda asociace Otto Daněk.

Uvolnit dovoz pracovní síly

Exportéři se proto obrátili dopisem na členy vlády a navrhli několik řešení pro rychlejší nábor potřebných pracovních sil ze třetích zemí, jako jsou Ukrajina, Vietnam, Bělorusko či Rusko.

Podle předsedy asociace Jiřího Grunda jde zejména o pružnější vyřizování víz, pracovního povolení a schvalování úřadem práce, což v současnosti trvá devět až 14 měsíců. Další omezující podmínky, například na minimální platy pracovníků ze třetích zemí a obory, v nichž mohou cizinci za těchto podmínek působit, si podle něj kladou odbory.

Firmy si „kradou“ zaměstnance

Nejhorší nedostatek zaměstnanců se týká malých a středních firem. „Tyto podniky jsou brutálně okrádány velkými podniky se zahraničními vlastníky o své zaměstnance," tvrdí Daněk. Podle něj se běžně stává, že velké podniky si tvoří pořadníky z kontaktovaných zaměstnanců a těm zavolají pár hodin před nástupem na směnu u stávajícího zaměstnavatele. Zaměstnanec pak v rozporu s pracovním právem nastoupí bez řádného ukončení pracovního poměru k novému zaměstnavateli, který ho přijme bez potvrzení o předchozím zaměstnání, a po třech dnech je nucen původní zaměstnavatel rozvázat pracovní poměr na základě hrubého porušení pracovní kázně.

V průmyslových regionech je nedostatek lidí

Míra nezaměstnanosti v Česku sice v březnu dosáhla 6,1 procenta, průmyslové regiony ale vykazují nezaměstnanost hluboko pod touto úrovní. Např. v okrese Rychnov nad Kněžnou je míra nezaměstnanosti jen 2,5 procenta, Praha-východ vykazuje rovněž 2,5 procenta a Mladá Boleslav 3,2 procenta. V celé ČR je 27 okresů, ve kterých je nezaměstnanost nižší než pět procent.