Hlavní obsah
Foto: PČR Prostějov

Saddámovi synové zabiti při zátahu v Mosulu

Synové svrženého iráckého prezidenta Saddáma Husajna Udaj a Kusaj zahynuli při úterní razii amerických vojáků v severoiráckém Mosulu. Informaci o jejich smrti večer prostřednictvím světových agentur potvrdil velitel spojeneckých sil v Bagdádu a nejmenovaný oficiální činitel ve Washingtonu.

Foto: PČR Prostějov
Saddámovi synové zabiti při zátahu v Mosulu

Američané se dostali do přestřelky s ozbrojenci hájícími jeden z domů ve vilové čtvrti 700tisícového Mosulu. Podle místního novináře, s nímž hovořila BBC, se tak stalo poté, co se vojáci vydali prohledat vilu patřící místnímu politickému činiteli.

Později se rozhořela regulérní bitva, do níž se zapojily i vrtulníky a na jejímž konci po čtyřech hodinách okupační vojáci vynesli z trosek těla čtyř mužů dosud neupřesněné identity. Jak ale s odvoláním na své zdroje uvedla televize CNN, s velkou pravděpodobností šlo o Udaje a Kusaje, kteří se údajně v poslední době v Mosulu skrývali.

"V té budově se ukrývali jedinci vysokého významu pro koalici," řekl agentuře Reuters plukovník William Bishop. Jak dodal, několik "velmi zajímavých" osob bylo dopadeno. Jiný činitel agentuře řekl, že čtyři Iráčané byli zabiti.

Za bratry tučná odměna

Washington na dopadení každého z bratrů vypsal odměnu 15 miliónů dolarů (asi 420 miliónů korun) a na jejich otce o deset miliónů dolarů více. Udaj a Kusaj zastávali řadu vysokých funkcí v bezpečnostním aparátu země a ve vládnoucí Arabské straně socialistické obrody (Baas). Je jim připisována celá řady brutálních zločinů spáchaných při potírání opozice, názorových odpůrců v řadách režimních špiček i řadových obyvatel.

Spolu s otcem figurují na třech čelných příčkách 55položkového seznamu iráckých prominentů, které chtějí Američané dostat k výslechu či ke stíhání za zločiny, jichž se socialistický režim dopustil za 35 let nadvlády nad Irákem. USA již oznámily dopadení 34 z těchto mužů a žen, o Saddámovi a jeho synech však nebylo od dubnového pádu Bagdádu nic známo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků