Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: MP Karviná

Saddám Husajn chystal partyzánskou válku

Technici americké armády s pomocí iráckých dělníků zahájili demolici domu, v němž byli v úterý zabiti synové bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna Udaj a Kusaj. "Demolice začala dnes a bude trvat zhruba deset dní," prohlásil podplukovník Mike Rorex ze ženijní jednotky přičleněné ke 101. výsadkové divizi americké armády.

Ilustrační foto Foto: MP Karviná
Saddám Husajn chystal partyzánskou válku

"Struktura stavby je nestabilní a nebezpečná," tvrdil podplukovník Rorex. Demolici domu podle něj komplikuje skutečnost, že souvisí s jinou stavbou. Budova byla v úterý při čtyřhodinovém boji zasažena protitankovými raketami, střelami z automatických zbraní a palbou z vrtulníků.

K demolici však Američané mohli přistoupit také ze strachu, aby se dům nestal poutním místem pro příznivce Husajnova režimu. Z těchto důvodů byla srovnána se zemí i věznice ve Špandavě, kde byli drženi nacističtí pohlavářii

Dům nyní hlídá asi dvacet amerických vojáků a přístup k němu je zablokován zábranami z ostnatých drátů, umístěnými asi sto metrů od stavby.

V Iráku se šíří přesvědčení, že informace o přítomnosti Saddámových synů Američanům dodal vlastník domu, mosulský podnikatel Naváh Muhammad Zajdání.

O gerilové válce se rozhodlo na tajné schůzce

Abú Tiba, osobní strážce Husajnova syna Udaje, který byl zabit v úterý spolu se svým bratrem Kusajem v Mosúlu, v rozhovoru s reportérem Newsday Matthew McAllester uvedl, že Husajn plánoval partyzánskou válku. Spolu se svými syny se kvůli tomu sešel po pádu Bagdádu se skupinou svých nejvěrnějších příznivců. Detaily gerilového odporu proto nejsou známé.

Abú Tiba se však nedomnívá, že by zabití synů zlomilo irácký odpor, ten prý vychází z nechuti vyznavačů islámu vůči americkým vetřelcům.

Američané nebyli schopni Husajna zasáhnout

Abú Tiba současně upozornil, že útoky na americké útoky na Husajna za války byly neúspěšné. První, který válku zahájil, byl naprostým omylem. Cíle útoku se vůbec nesešly, každý z vysokých představitelů Husajnova režimu byl ve svém vlastním domě v Bagdádu.

Druhý, zacílený na restauraci ve čtvrti Mansúr mohl být úspěšný, kdyby přišel o deset minut dříve. Husajn však zřejmě měl nějaké podezření, schůzka se stala testem důvěryhodnosti jednoho z jeho kapitánů, který jako jediný o setkání věděl. Husajn vešel do místnosti, hned však vyšel ven. Deset minut poté dopadly na budovu bomby, které zabily zmíněného kapitána.

Husajn se procházel po Bagdádu

Abú Tiba také potvrdil pravost záběru Saddáma Husajna pořízených v Bagdádu po pádu města. Podle něj se Husajn se syny několikrát objevil na veřejnosti i poté, co spojenecká vojska vstoupila do města. Jednou navštívil mešitu.

Dva dny po pádu města odpověděl jedné ženě, která se ho ptala:Co jste nám to udělal: "Co vám mohu říci, byl jsem zrazen svými veliteli a doufám, že se zase vrátím k moci a dám vše do pořádku." Podle Abú Tiby Saddáma velitelé zradili, když nechali padnout obranu Bagdádu.

Dopadeni Husajnovi bodyguardi

Abú Tiba není jediným osobním strážcem bývalých špiček iráckého režimu, kteří se Američanů dostali do rukou. Několik jich Američané zadrželi v pátek při operaci u Husajnova rodného Tikrítu. Generál major Ray Odierno uvedl: "Od někoho v Tikrítu jsme dostali tip, abychom podnikli nájezd na dům jižně od Tikrítu, který byl cílem razie už o den dříve. Na základě informace jsme zadrželi 13 lidní přičemž pět až deset z nich jsou Husajnovi strážci." Odierno ovšem připouští, že není zatím jasné, kdy u diktátora sloužili.

Útoky pokračují


Tři američtí vojáci zemřeli a další čtyři byli zraněni ve městečku Bákubá při granátovém útoku. Vojáci střežili dětskou nemocnici. Podle očitých svědků se američtí vojáci stali terčem minometného útoku také ve městě Ramádí 100 kilometrů západně od metropole.

Před možným zvýšením počtu teroristických útoků varoval egyptský prezident Husní Mubarak. "Pokud Američané nezmění rychle situaci (v Iráku), teroristické operace budou početnější a válka gangů zesílí," prohlásil Mubarak při setkání s egyptskými studenty. Iráčané jsou podle něj "schopni všeho".  Je proto nutné rychle vypracovat harmonogram vytvoření vlády a uskutečnění voleb, jinak se chaotická situace a násilí v Iráku budou zvyšovat, usoudil egyptský prezident.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků