Hlavní obsah
Pískovna v Adršpašských skalách... I to je Broumovsko. Foto: Kateřina Ostradecká

Proces se Saddámem začne zřejmě už v říjnu

Proces s bývalým iráckým prezidentem Saddámem Husajnem by mohl začít už v říjnu letošního roku. V rozhovoru pro americkou televizní stanici ABC to řekl v neděli irácký premiér Ijád Aláví.

Pískovna v Adršpašských skalách... I to je Broumovsko. Foto: Kateřina Ostradecká
Proces se Saddámem začne zřejmě už v říjnu

"Bude to velmi přehledný a spravedlivý proces. O to se postaráme," řekl. "Nemyslím si ale, že potrvá dlouho, protože důkazů proti němu je tolik. Opravdu jsou drtivé."

Na dotaz, zda by mohl Saddám dostat trest smrti, odpověděl Aláví jen vyhýbavým připomenutím, že nové irácké úřady trest smrti obnovily. Saddáma zadrželi američtí vojáci v prosinci 2003. V červenci letošního roku se objevil před soudem v rámci předběžného slyšení, při němž vyslechl obvinění z genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Svou vinu odmítl uznat, stejně jako legitimitu soudu.

Má klimatizovanou celu ve svém paláci

Americký list New York Times (NYT) ve svém sobotním vydání přinesl informace o Saddámově pobytu ve vyšetřovací vazbě.

Exdiktátor prý pobývá v klimatizované cele o velikosti tři krát čtyři metry v jednom ze svých bývalých paláců. Většinu dne stráví četbou koránu a v době povolených vycházek, které trvají tři hodiny denně, se věnuje zahradničení.

"Muž, který dřív z lidských těl dělal fašírku, tam teď sedí a říká si o koblihy, sušenky a doutníky," řekl NYT irácký ochránce lidských práv Bachtijár Amín.

Kromě procesu s exdiktátorem se Aláví během své návštěvy Londýna vyjádřil i k termínu prvních svobodných voleb po pádu Saddámova režimu. Společně se svým britským hostitelem Tony Blairem potvrdil, že volby poběhnou ve stanoveném termínu, tedy 31. ledna příštího roku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků