Hlavní obsah
Ocenění studenti spolu se zástupci firmy. Vítězný tým na fotografii (zprava) Veronika Těhelová, Michaela Sekulová a Veronika Olszarová. Foto: Tereza Kulihová

Pentagon místo vojáka hledal v Iráku figurínu

Americká armáda hledala téměř dvacet čtyři hodin vojáka, jenž měl být podle fotografií zveřejněných na internetu unesený v Iráku. Pentagon nakonec ve středu sdělil, že nikoho nepostrádá. Jak se později ukázalo, na snímcích je místo živého člověka plastová hračka - panáček Cody. Armáda USA po vtipálkovi, autorovi záběrů, nyní usilovně pátrá.

Ocenění studenti spolu se zástupci firmy. Vítězný tým na fotografii (zprava) Veronika Těhelová, Michaela Sekulová a Veronika Olszarová. Foto: Tereza Kulihová
Pentagon místo vojáka hledal v Iráku figurínu

Fotografie se objevily na webových stránkách přinášející často informace o akcích radikálů, případně o únosech cizinců.

Doplňující prohlášení uvádí, že zadržený se jmenuje John Adam a byl unesen po boji. V zajetí mělo být i několik dalších Američanů.

K akci se přihlásila organizace Brigády mudžáhidů, jež měla hrozit jeho popravou.

Pentagon pravost snímků od začátku zpochybňoval. Je na nich vidět muž sedící se spoutanýma rukama na zemi, za jeho zády visí černý prapor s arabskými nápisy.

Tvář bez emocí

Výraz vojákovy tváře však není ostrý a vypadá značně otupěle, až uměle. Navíc na uniformě neměl ani jméno, ani odznaky určitého oddílu. Nikdo z únosců navíc neukázal na kameru žádné identifikační průkazy údajných unesených.

Seržant Nick Minecci z tiskového střediska v Bagdádu na dotazy novinářů dlouhé hodiny opakoval: "Nikoho nepohřešujeme." Pentagon přesto spustil rozsáhlé pátrání ve vlastních řadách s cílem informaci na sto procent potvrdit. Dnes znovu zopakoval - nikdo nám nechybí.

Záhadu vysvětlila až společnost Dragon Models USA, Inc. Ta uvedla, že muž na snímku je ve skutečnosti jejich figurka Cody. Panáček je údajně k dostání ve většině amerických obchodů s hračkami. Mezi dětmi patří k velmi populárním dárkům.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků