Hlavní obsah
Tomáš Sikora (HC Kert Park Praha) v obranném zákroku proti střele Martina Konečného (HbK Karviná) v prvním utkání letošní sezony Foto: Michal Pěch

Italové byli dva týdny před útokem anonymně varováni

Italský list La Stampa ve čtvrtek bez dalších podrobností napsal, že už dva týdny před středečním útokem, při němž Itálie utrpěla v rámci vojenské operace největší ztrátu od konce druhé světové války, dostalo italské velitelství v Iráku anonymní varování, že se může stát terčem teroristické akce.

Tomáš Sikora (HC Kert Park Praha) v obranném zákroku proti střele Martina Konečného (HbK Karviná) v prvním utkání letošní sezony Foto: Michal Pěch
Italové byli dva týdny před útokem anonymně varováni

Italská média včera rovněž připomněla, že před měsícem odvysílala televize al-Džazíra zvukovou nahrávku připisovanou Usámu bin Ládinovi.

Bin Ládin varoval

"Ponecháváme si právo udeřit v příhodnou dobu a na příhodném místě proti každé ze zemí, které se podílejí na této nespravedlivé válce, obzvlášť proti Británii, Španělsku, Austrálii, Polsku, Japonsku a Itálii," uváděl hlas, který experti americké zpravodajské služby CIA později označili za bin Ládinův.

Přesto až do středečního krveprolití se služba 2700 Italů, především ženistů, specialistů na odminování a 400 policistů, vyslaných do akce letos v červnu v rámci operace Antický Babylón, odehrávala relativně v klidu, přesněji řečeno bez velkých konfliktů.

V polovině srpna došlo k menším šarvátkám, kdy bývalí iráčtí vojáci demonstrovali za vyplacení žoldu. O několik dní později se italští vojáci dostali do přestřelky, ale nikdo nebyl zraněn.

Země zůstává v šoku

 "Probodli Itálii srdce," zní titulek včerejšího vydání listu Il Messaggero. "Středeční vzkaz byl jasný - už nejsme miláčky arabského světa," napsal Il Giornale. Vystřízlivění z iluzí vystihl za mnohé Italy trenér fotbalové reprezentace Giovanni Trapattoni: "Můžeš si myslet, že je to všechno daleko, dokud tě to nedohoní."

Vlajky na státních budovách jsou na půl žerdi a televize vysílala celý den rozhovory s příbuznými obětí, které večer přivezl do Itálie speciální letoun s ministrem obrany Antoniem Martinem. Diváci se např. dozvěděli o tragédii otce dvou dětí, policisty Alfia Ragazziho (39), který měl obejmout svou rodinu v sobotu na slavnosti na uvítanou na Sicílii.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků