Hlavní obsah

Husajn u křížového výslechu útočil na soudce i vládu

Po třítýdenní pauze pokračuje v Bagdádu proces s bývalým iráckým prezidentem Saddámem Husajnem. Během osmnáctého stání v kauze Dudžajl byl bývalý diktátor podroben křížovému výslechu. Husajn se u soudu choval výbušně, často napadal současnou iráckou vládu i soud.

Husajn u křížového výslechu útočil na soudce i vládu

Husajn se například soudce zeptal: "Kdo se může odvážit vynést verdikt proti prezidentovi, který chránil svou zemi a povstal proti těm, kdož bojovali s Irákem?"

Obžalovaný opět zpochybňoval nezávislost a legitimitu soudu i jeho metody. "Svědci sem byli převezeni poté, co byli uplaceni a poučeni z toho, co má být řečeno," řekl Husajn.

Kritizoval také současné ministerstvo vnitra, které obvinil z vražd řady Iráčanů. V řadách policie působí šíitská komanda smrti. Když ho soudce napomenul, aby se zdržel politických prohlášení Husajn mu odvětil: "Jste zastrašen ministerstvem vnitra, které nezastraší ani mého psa."

Křížový výslech

Do soudní síně přišel Saddám Husajn sám, protože ostatní obžalovaní v případu byli podrobeni křížovému výslechu už dříve. Bylo to poprvé, kdy mohli soudci i žalobci klást otázky přímo Husajnovi v kauze Dudžajl. Sedm spoluobžalovaných už dříve svědčilo o úloze, kterou sehrál bývalý diktátor v zákroku proti obyvatelům Dudžajlu poté, co se šíitské komando pokusilo Husajna u tohoto města zabít. Úřady zakročily proti celému městu, 148 osob bylo odsouzeno k smrti a naprostá většina z nich pak byla popravena.

U soudu Husajn žádal, aby podpisy pod rozsudky o popravených prozkoumala mezinárodní komise. Někteří spoluobžalovaní totiž uvedli, že jejich podpisy byly zfalšovány, přitom už dříve potvrdil, že nařídil procesy, při nich bylo zabito mnoho lidí, podle něj to však byla legální, protože na něj byl spáchán atentát.

Husajn schvaloval rozsudky smrti

Husajn také vysvětlil, jak schvaloval rozsudky smrti, které nad šíity vynesl Revoluční soud: "To byla jedna z povinností prezidenta. Měl jsem právo přezkoumat rozsudky, ale byl jsem přesvědčen, že předkládané důkazy byly dostačující, aby ukázaly jejich vinu."

Více potíží měl vysvětlit, proč byli popravováni i lidé mladší osmnácti let včetně jednoho jedenáctiletého chlapce, což dokazují i průkazy totožnosti. Podle Husajna se ale dají snadno zfalšovat: "Průkaz totožnosti si snadno můžete koupit na trhu. Je skutečně odpovědnost hlavy státu zkoumat průkazy totožnosti obviněných a zjišťovat, jak jsou staří? Držel jsem průkaz a tam bylo, že Raouf měl 25 let." Prváě ten měl jedenáct.

Podle soudních zdrojů se proces chýlí ke konci. Husajnovi hrozí v případu  Dudžajl trest smrti.

Nový proces kvůli genocidě Kurdů

V úterý prokuratura ohlásila, že už předala podklady k zahájení dalšího procesu, v němž Husajn a šest jeho spolupracovníků čelí obvinění z genocidy Kurdů v 80. letech. [celá zpráva] U Halabdži byly proti nim použity i chemické zbraně a 5000 jich zemřelo. Mezi oběťmi jsou i příbuzní soudce Rahmána , který Husajna soudí. Údajně si represe proti Kurdům vyžádaly 50 až 200 tisíc obětí.

Mluvčí soudu odmítl sdělit, zda by se nový proces konal i v případě, že byl Husajn byl odsouzen k smrti už v případu Dudžajl. Irácký prezident Džalal Talabání sdělil, že doufá, že před vynesením rozsudku se uskuteční všechny procesy, v nichž je Husajn obžalován.

"Věřím, že soud pracuje na plánu, aby byl souzen za všechny zločiny a až pak byl vyřčen verdikt," řekl Talabání. 

Anketa
Měl by být odsouzen Saddám Husajn k trestu smrti?
Ano
49.9 %
Ne
50.1 %
Celkem hlasovalo 2512 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků