Hlavní obsah
Moravská zemská knihovna Foto: Jiří Smutný

Brit prosící Blaira o pomoc byl popraven

Brit Kenneth Bigley (62) byl popraven. Oznámilo to v pátek britské ministerstvo zahraničí s odkazem na informace skupiny teroristy Músy Zarkávího. Radikálové inženýra unesli v Bagdádu v polovině září. Bigley opakovaně žádal premiéra Tonyho Blaira prostřednictvím arabských médií o pomoc.

Moravská zemská knihovna Foto: Jiří Smutný
Brit prosící Blaira o pomoc byl popraven

Blair v souvislosti s jeho zadržením uvedl, že dělá vše, co je v jeho silách.

"(Únosci) se nás nepokusili kontaktovat. Pokud by tak učinili, ihned bychom na to reagovali. Oni se s námi nespojili a my je kontaktovat nemůžeme. Nevíme, kde jsou," řekl minulý týden pro média premiér.

Teroristé oznámili popravu Bigleyeho už poslední týden v září. Informace se vzápětí ukázala jako nepravdivá.

Brit, nebo Ir?

Bigley byl naposledy viděn naživu na videozáznamu odvysílaném minulý týden. Prosil v něm Blaira o pomoc.

Irácký duchovní Syed al-Kareem posléze uvedl, že rukojmího viděl minulou sobotu. Podle něj nebyl Bigley dlouho popraven proto, že se únosci rozhodovali, zda je Brit nebo Ir. Zavražděný měl totiž po matce irský pas. Většinu života však bydlel v Liverpoolu.

Paul Bigley, bratr oběti, potvrdil, že má zprávy o popravě. Dodal, že stále čeká na další informace.

Poslední z trojice rukojmích

Dvaašedesátiletý Brit byl unesen spolu se dvěma americkými kolegy: Eugenem Armstrongem a Jackem Hensleym - v Bagdádu 16. září Zarkávího skupinou Tavhíd a džihád. [celá zpráva]

Únosci oba Američany zabili. O vraždě informovali na internetové stránce a zveřejnili na ní i videozáznam vraždy prvního rukojmího. Bezhlavá těla zavražděných byla nalezena a identifikována. [celá zpráva]

Skupina Tavhíd a džihád za rukojmí žádala propuštění vězněných Iráčanek. Britská a irácká vláda ale opakovaně jakékoli ústupky únoscům odmítly.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků