Hlavní obsah
Foto: Vratislav Konečný

Američtí vojáci dopadli další čtyři irácké vůdce

Čtyři klíčové představitele svrženého iráckého režimu včetně šéfa vojenské rozvědky a velitele protivzdušné obrany zadrželi američtí vojáci v Iráku. Podle americké televize CNN to ve středu oznámilo Centrální velitelství v Kataru.

Foto: Vratislav Konečný
Američtí vojáci dopadli další čtyři irácké vůdce

Tři ze zadržených Iráčanů jsou zahrnuti na seznamu nejhledanějších představitelů iráckého režimu, který Pentagon v podobě hracích karet rozdal jednotkám v Iráku. Čtvrtým mužem je zpravodajský důstojník, dopadený při akci speciálního komanda v Bagdádu.

Tři ze seznamu hledaných

Jedním z nejnověji zadržené čtveřice je šéf irácké vojenské rozvědky za vlády režimu Saddáma Husajna, generál Zuhajr Tálib Abdas Sattár Nagíb, který se podle Pentagonu ve středu vzdal v Bagdádu americkým ozbrojeným silám. Nagíb byl důstojníkem pravidelné armády, nikoliv Republikánských gard. Jeho úřad měl za úkol "dohlížet na vojenské jednotky, monitorovat aktivity pravidelné armády z hlediska loajality a držet je ve správné linii," řekl činitel Pentagonu.

Nagíb měl na seznamu nejhledanějších představitelů iráckého režimu číslo 21 a na hracích kartách předaných americkým vojákům figuroval jako srdcová sedmička.

Předtím, než se vzdal spojencům, poskytl Nagíb rozhovor zpravodaji listu Los Angeles Times v Bagdádu. V něm se označil za ryze vojenskou osobu, která pouze dělala svou práci a držela se stranou politiky. Vyjádřil přání moci zůstat v Iráku a žít v budoucnu jako každý prostý civilista.

Katarské ústřední velitelství také ve svém středečním prohlášení oznámilo, že "pod dohledem spojenců" je i bývalý velitel irácké protivzdušné obrany, generál Muzahim Saab Hasan Tikrítí (číslo 10, kárová dáma). Žádné podrobnosti o jeho dopadení nebyly sděleny.

Dalším zadrženým je podle stejného zdroje "srdcová šestka", bývalý ministr obchodu Muhammad Mahdí Sálih, 48. na seznamu.

Zpravodajský důstojník zná irácké špióny v USA

Speciální zásahová jednotka kromě toho podle stejného zdroje dopadla ve středu v Bagdádu také významného zpravodajského důstojníka, bývalého šéfa amerického odboru irácké tajné služby. Podle Jima Wilkinsona z ústředního velení v Kataru padl Američanům do rukou Sálim Saíd Džumajlí, který není zařazen na "karetním seznamu".  

"Speciální jednotky koalice provedly operaci v Bagdádu a úspěšně dopadly Džumajlího," oznámil Jim Wilkinson, mluvčí centrálního velitelství. USA věří, že Džumajlí ví o agentech, kteří prováděli špionáž pro Irák ve Spojených státech.

11 z 55 pohlavárů dopadeno

"Hroutí se jako domeček z karet," řekl agentuře Reuters o zadržených iráckých představitelích mluvčí Pentagonu plukovník Tom Kurasiewicz. Americké ozbrojené síly v Iráku podle něj nyní zadržují 11 z 55 hledaných představitelů bývalého iráckého režimu, tři další jsou mrtvi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků