V chytré domácnosti najde uplatnění celá řada zařízení. Jde například o zařízení, která umožňují sledování či ovládání některých funkcí na dálku. Připojit se k nim je možné prostřednictvím telefonu nebo tabletu přes internet, i když je uživatel na druhém konci planety.

Celosvětovou počítačovou síť mohou tímto způsobem využívat nejrůznější rekordéry, meteorologické stanice, ale klidně také chytré žárovky, u kterých je možné upravovat teplotu světla.

Automatizované pohodlí

K čemu je to všechno dobré? Uživatelé si mohou nechat pomocí podobných zařízení automatizovat některé rutinní úkony a tím zpříjemnit bydlení. Chcete mít před příjezdem domů otevřená vrata, garáž a rozsvícená světla? Nebo při vstupu do koupelny mít připravenou vanu? Rozsvítit na terase nebo vytáhnout venkovní žaluzie? Nic z toho není problém.

S instalací většiny podobných zařízení si navíc poradí i méně zkušení uživatelé. Výrobci totiž k jednotlivým přístrojům dodávají detailní návody a v některých případech dokonce i všechno potřebné nářadí.

Stejně intuitivní je i nastavení konkrétních úkonů. Vše totiž probíhá v aplikacích, které mají podobné grafické rozhraní jako moderní operační systémy. Nastavení je tak zpravidla otázkou několika kliků.

Některé prvky chytré domácnosti jsou samozřejmě na instalaci složitější – například automatické otevírání vrat. U nich je vhodné přenechat montáž odborníkům. Vyměnit termostat nebo nainstalovat detektor kouře a zaplavení zvládne i amatér.

Fibaro Home Center Lite: jednoduchá správa všech zařízení

Aby bylo možné všechna zařízení v chytré domácnosti ovládat pohodlně z jednoho místa, je potřeba je spárovat s řídicí jednotkou. Jednou z takových je například Home Center Lite od společnosti Fibaro. Ta s připojenými zařízeními komunikuje bezdrátově, připojit je přitom možné klidně až 230 různých zařízení.

Fibaro Home Center Lite

Fibaro Home Center Lite

FOTO: archív výrobce

Využívá k tomu bezdrátový standard Z-Wave, který využívají více než tři stovky dalších výrobců. To je větší výhoda, než by se mohlo na první pohled zdát – k řídicí jednotce je díky tomu možné připojit senzory a zařízení dalších výrobců, uživatel tak není omezen pouze nabídkou jedné společnosti.

Home Center Lite vypadá vlastně jako takový malý router a vlastně i dost podobným způsobem funguje. Akorát nešíří bezdrátový signál wi-fi, ale již zmiňovaný standard Z-Wave. Všechna zařízení je pak možné ovládat z připojeného počítače, chytrého telefonu nebo z počítačového tabletu.

 • Klady: snadná instalace i obsluha
 • Zápory: v prodeji je také kit s pěti chytrými zařízeními, který je cenově výhodnější
 • Cena: 7700 Kč

Nest 3: pozná ideální teplotu

Hlídat teplotu v domácnosti může například chytrý termostat Nest. V čem se liší od obyčejných hloupých modelů? Zařízení dokáže sledovat aktivity jednotlivých členů rodiny a podle toho přizpůsobovat optimální teplotu dle konkrétního provozu v domácnosti.

Nest 3

Nest 3

FOTO: archív výrobce

V praxi tak například nest zatopí, když se probouzíte nebo když přijdete z práce. A naopak v době nepřítomnosti sníží teplotu, aby se náklady na vytápění zbytečně nezvyšovaly. Zběhlejší uživatelé mohou namítat, že i obyčejné termostaty se dají naprogramovat a je možné u nich například určit, zda se má v určitou dobu topit či nikoliv.

Testovaný kousek jde ale v tomto ohledu ještě dál. Pamatuje si totiž, v jakém ročním období a v jaké konkrétní době uživatelé ovladačem otáčejí a hlavně také jakým směrem. Podle detailní analýzy pak dovede upravit vytápěcí program doslova na míru.

 • Klady: zařízení se postupně učí, co uživateli vyhovuje
 • Zápory: vyšší cena
 • Cena: 8000 Kč

Elgato Avea: žárovka ovládaná mobilem

Elgato Avea vypadá na první pohled jako obyčejná žárovka. Ve skutečnosti jde však o sofistikované zařízení, které je možné ovládat pomocí chytrého telefonu a dokonce také prostřednictvím chytrých hodinek.

Elgato Avea

Elgato Avea

FOTO: archív výrobce

S těmito přístroji komunikuje chytrá žárovka prostřednictvím bezdrátové technologie Bluetooth. Jak zběhlejší čtenáři pravděpodobně již tuší, na dálku je tak možné snadno rozsvítit i zhasnout. Uživatel přitom může měnit barvu a také intenzitu světla.

Zajímavá je také funkce Wake-up Light, která by měla usnadnit každodenní vstávání. Uživatel si jednoduše vybere barvu světla a časové rozpětí, kdy chce vstávat. Lampa pak v daném čase postupně svítí intenzivněji, až uživatele vzbudí.

 • Klady: možnost nastavení různých barev, chytrý režim buzení
 • Zápory: ovládá se pouze mobilem či tabletem (ne pomocí řídicí jednotky)
 • Cena: 1300 Kč

Asus Zenbo: pohlídá děti, dá pozor na seniory

Na první pohled vypadá Asus Zenbo jako dětská hračka. Ve skutečnosti jde ale o sofistikovaného robota, který dokáže bavit uživatele a pomáhat v rodině. Novinka se totiž dokáže nezávisle pohybovat a rozumí hlasovým povelům.

Má předinstalované aplikace, aby byla ideálním společníkem pro děti i seniory. Ty nejmenší dovede zabavit dlouhé hodiny. Může je totiž učit pomocí interaktivních příběhů nebo her. Díky stereo reproduktorům umí přehrávat i hudbu a dokonce tancovat. Ještě užitečnější ale může být novinka jako asistent pro seniory.

Robot Zenbo

Robot Zenbo

FOTO: archív výrobce

Starším jedincům dokáže připomenout důležité informace, jako jsou lékařské prohlídky, braní léků podle rozvrhu nebo jakékoli jiné události. Zároveň dokáže monitorovat pády člověka a okamžitě na ně upozorní další členy rodiny notifikací ve smartphonu. Pomocí vestavěné kamery pak mohou příbuzní vizuálně seniora zkontrolovat a zajistit odpovídající pomoc.

Zenbo toho ale umí ještě víc. Prostřednictvím hlasových povelů může provádět videohovory, využívat sociální sítě, nakupovat on-line a streamovat filmy. Nechybí ani možnost ovládat chytré spotřebiče, jako jsou světla, televizory nebo klimatizace. Z řádků výše je patrné, že robotický společník od Asusu dokáže usnadnit mnoho věcí v domácnosti.

 • Klady: nepřeberné množství funkcí
 • Zápory: prodávat se začne až v příštím roce
 • Odhadovaná cena: 15 000 Kč
Může se vám hodit na službě Zboží.cz: