V posledních letech se výrobci předhánějí, kdo nabídne odolnější smarpthone. Tyto stroje jsou ale zpravidla tenké jako žiletky a nevadí jim tak maximálně voda – v horším případě jen ta stříkající, v lepším se mohou dokonce na pár minut potopit i pod hladinu.

Už při prvním pohledu na stroj od společnosti Caterpillar je jasné, že tento chytrý telefon cílí tak nějak na úplně jinou sortu uživatelů. Vypadá totiž trochu jako obrněnec.

Caterpillar CAT S30

Caterpillar CAT S30

FOTO: Novinky

Caterpillar CAT S30

Caterpillar CAT S30

FOTO: Novinky

Celá zadní strana je pogumovaná, všechny bočnice také. Rohy jsou navíc ještě vyztuženy, aby se při pádu na tuto citlivou stranu minimalizovalo riziko poškození. Gumovými krytkami jsou opatřeny také všechny konektory, aby se do nich nedostal prach, ani voda.

Při bližším pohledu si navíc pozornější čtenáři patrně všimnou také vystouplého gumového rámečku, který přečnívá nad úroveň dotykového displeje. Tím se velmi snižuje riziko, že by se monitor při pádech poškodil. Čelní stranu navíc chrání odolné sklo Gorilla Glass.

Caterpillar CAT S30

Caterpillar CAT S30

FOTO: Novinky

Caterpillar CAT S30

Caterpillar CAT S30

FOTO: Novinky

Do nejnáročnějších podmínek

Jak je vidět na videu výše, smartphone CAT S30 jsme při testech rozhodně nešetřili. Opakovaně padal z výšky přesahující 1,5 metru. Podle výrobce bez újmy zvládne dokonce až 1,8 metru. Sem tam se možná trochu odře pogumovaná vrstva, ale ve výsledku to nevadí ničemu – smartphone funguje pořád dál.

Testovaný kousek navíc nabízí plnou odolnost proti vodě a prachu. Díky certifikaci IP68 s ním můžete pod hladinou vody fotit nebo klidně i telefonovat. Pozor si musíte dát jen na to, aby byly skutečně dobře zacvaknuté gumové krytky konektorů. Ty drží i po několika týdnech intenzivního používání stále velmi pevně, rozhodně se tak nemusíte obávat, že by se samovolně uvolnily.

Caterpillar CAT S30

Caterpillar CAT S30

FOTO: Novinky

Caterpillar CAT S30

Caterpillar CAT S30

FOTO: Novinky

To, že je CAT S30 určen do těch nejtvrdších podmínek, dosvědčují také armádní testy MIL-SPEC-810G. Právě díky nim výrobce garantuje, že smartphone přežije přívalový déšť na rozbouřeném moři, stejně jako prašný den na stavbě a hromadu pádů k tomu.

Odolné konstrukci se podřídilo u přístroje prakticky všechno. Rozměry jsou tak logicky vyšší než u klasického smartphonu, konkrétně 141,9 x 72, 74 x 13,25 mm. Hmotnost pak činní 181 gramů. Díky menší úhlopříčce displeje se ale telefon poměrně dobře drží v ruce.

Dobře čitelný displej

Displej má úhlopříčku 4,5 palce a rozlišení 854 x 480 obrazových bodů. Pochválit si zaslouží především za dobrou čitelnost na slunci, barevné podání a kvalita pozorovacích úhlů víceméně odpovídá dané cenové kategorii.

Caterpillar CAT S30

Displej má úhlopříčku 4,5 palce

FOTO: Novinky

Co se výkonu týče, v útrobách robustní konstrukce tepe čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 210. Každé z jader je taktováno na frekvenci 1,1 GHz. Dále je k dispozici 1 GB operační paměti a 8 GB úložného prostoru. To není mnoho, ale prostor pro ukládání dat se dá snadno vylepšit prostřednictvím paměťových karet typu microSD.

Potěší i přítomnost hned dvou slotů na SIM karty. Samozřejmě nechybí ani rychlé datové přenosy LTE. K internetu je možné se dále připojit prostřednictvím bezdrátových sítí wi-fi.

Caterpillar CAT S30

Pracovní prostředí Androidu

FOTO: Novinky

Pod Androidem pracují tyto hardwarové součástky poměrně svižně. Rozhodně nemáte pocit, že byste při prohlížení fotoalba nebo internetových stránek museli na něco čekat. Prodleva je patrná až při spuštění náročnějších aplikací. Především načítání her trvá o něco déle.

Skvělá výdrž

Za co si CAT S30 zaslouží určitě pochvalu, je jednoznačně výdrž baterie. Bez elektrické zásuvky se v pohotovostním režimu dokáže obejít až 39 dní. Hovorový čas je pak podle výrobce až 18 hodin.

Caterpillar CAT S30

USB konektor pro nabíječku se ukrývá pod gumovou krytkou.

FOTO: Novinky

A v praxi to skutečně tak nějak funguje. I když máte testovaný kousek týden strčený v kapse, na baterce se to podepíše jen minimálně. Výdrž se zkrátí jen o pár jednotek procent. Je to zásluha především úsporných hardwarových součástek a menšího displeje.

Samozřejmě pokud začnete vytěžovat výkon více, výdrž dramaticky klesne. Při běžném použití se ale smartphone stále dostává na hodnoty okolo tří dnů, což je skvělý výsledek.

Ve výbavě přístroje nechybí ani dva fotoaparáty s rozlišením pět a dva megapixely. Jejich kvalita je spíše průměrná. Především v horších světelných podmínkách se projevují jejich slabiny, ale pro pořízení rychlých momentek a na videohovory stačí.

Caterpillar CAT S30

Pětimegapixelový fotoaparát na zadní straně

FOTO: Novinky

Caterpillar CAT S30

Ukázkový snímek z hlavního fotoaparátu

FOTO: Novinky

Caterpillar CAT S30

Ukázkový snímek z hlavního fotoaparátu

FOTO: Novinky

Resumé

Odolný stroj od společnosti Caterpillar se v tuzemských obchodech podle nákupního rádce Zboží.cz, který provozuje společnost Seznam, prodává za cenu od 6950 Kč. Za tuto cenu byste sehnali patrně výkonnější smartphony, ale rozhodně ne takto odolné.

Výrobce se zkrátka zaměřil na to, co je v dané kategorii smartphonů skutečně důležité. Model CAT S30 díky tomu obstojí v těch nejtvrdších podmínkách a uživatele nezklame ani výdrží baterie nebo čitelností displeje na ostrém slunci.