Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: archív tvůrců

Windows 10 běží už na 800 milionech zařízení

Společnost Microsoft se pochlubila, že se jí letos podařilo prolomit historický milník – operační systém Windows 10 běží na 800 milionech zařízení. To je úctyhodné číslo, přestože americký počítačový gigant dříve doufal v ještě větší popularitu.

Ilustrační foto Foto: archív tvůrců
Windows 10 běží už na 800 milionech zařízení

Desítky byly představeny už v roce 2015. Od té doby se nicméně velmi změnily, neboť je Microsoft každý rok pravidelně vylepšuje a přidává nové funkce i dovednosti.

Právě v době premiéry se nicméně tehdejší šéf vývoje Windows Terry Myerson nechal slyšet, že cílem Microsoftu je mít desítky nainstalované do tří let na miliardě zařízení – stát se tak tedy mělo již minulý rok.

Mobily plány zbrzdily

Nyní je již jasné, že miliardového milníku se Microsoftu dosáhnout nepodařilo, přestože 800milionová hranice je skvělé číslo – v současnosti neexistuje počítačová platforma, která by byla populárnější.

Navíc je nutné dodat, že dosáhnout miliardového milníku se americkému softwarovému gigantu nepodařilo pravděpodobně proto, že se rozhodl skoncovat s mobilní obdobou Windows 10.

Ve stamilionových statistikách jsou totiž vedle klasických počítačů započítány také notebooky, televizní konzole a další zařízení, které na desítkách běží – například brýle pro rozšířenou realitu Microsoft HoloLens.

Upgrade zadarmo

Největšího boomu se systém Windows 10 dočkal prakticky ihned po odstartování prodeje, tedy zhruba v polovině roku 2015.

Microsoft ho totiž nabídl pro majitele starších verzí operačního systému jako bezplatnou aktualizaci, avšak pouze po dobu 12 měsíců. Možnost přechodu zadarmo byla tedy ukončena v polovině roku 2016.

To se pochopitelně negativně podepsalo na zájmu lidí. Ihned po zahájení prodeje na desítky přešlo několik miliónů uživatelů. Ještě zkraje roku 2016 si díky bezplatné aktualizaci tento operační systém nainstalovalo v průměru 800 až 900 tisíc uživatelů denně. Po ukončení bezplatného updatu však počet nových instalací klesl zhruba na polovinu.

Hranici 700 milionů instalací pokořil Microsoft loni v létě.

Může se vám hodit na Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků