Hlavní obsah
Logo Flash Playeru Foto: archív tvůrců

Slavnému Flash Playeru zbývá týden života, pak skončí v propadlišti dějin

Poslední týden zbývá do doby, než Flash Player definitivně zmizí z internetu. Tento svého času velmi populární přehrávač videí, který na internetu používaly stovky milionů lidí, přestane fungovat na konci prosince. Tvůrci ze společnosti Adobe totiž definitivně ukončí jeho podporu.

Logo Flash Playeru Foto: archív tvůrců
Slavnému Flash Playeru zbývá týden života, pak skončí v propadlišti dějin

Hned na úvod je třeba podotknout, že ukončení podpory se netýká pouze internetových videí. V prostředí Flash Playeru funguje také celá řada online her. Pokud tvůrci nepřešli na jiný webový standard, přestanou vedle videí tedy fungovat také hry.

Konec Flash Playeru se plánoval poslední tři roky. Není tomu tedy tak, že by tento přehrávač zmizel z internetu ze dne na den. Především v posledním roce tak přešlo velké množství webů na jiné standardy – Flash Player využívá jen zlomek internetových stránek.

Přitom ještě před pár lety běžel Flash Player na drtivé většině webových stránek. Server Bleeping Computer nicméně již dříve poukázal na to, že v současnosti jej využívají méně než tři procenta světových webových serverů.

To je s ohledem na dřívější popularitu velmi zanedbatelné číslo, byť jde v praxi v celosvětovém měřítku stále ještě o miliony internetových stránek. Na přechod na nějaký jiný webový standard mají tyto weby čas ještě do 31. prosince. Pak přestane Flash Player fungovat a pluginy na zmiňovaných stránkách se ze dne na den stanou nefunkční.

Důvodů pro ukončení podpory Flash Playeru bylo hned několik. Jedním z hlavních byl především fakt, že v tomto přehrávači se objeví prakticky každý měsíc nějaká vážná bezpečnostní trhlina, kterou mohou zneužít hackeři. Adobe pak musí vydávat jednu záplatu za druhou, přitom z provozu Flash Playeru nemá ani korunu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků