Hlavní obsah

Počítače s Windows 8 se budou místo hesla odemykat obrázkem

Bezpečnost počítačů je velice důležitá, ale zadávání krkolomných hesel pro přihlášení do operačního systému Windows může nejednoho uživatele otravovat. Především výrobci notebooků se na to snaží vyzrát pomocí biometrických čteček, stačí přiložit prst a počítač se odemkne. Připravovaný systém Windows 8 ale nabídne ještě další zajímavou možnost – místo hesla používat obrázek.

Počítače s Windows 8 se budou místo hesla odemykat obrázkem

Odemykání Windows 8 pomocí obrázku je již nyní součástí vývojářské varianty, která byla uvolněna ke stažení letos v září. A s největší pravděpodobností bude součástí také testovací verze. Tu uvolní společnost Microsoft ke stažení pro širokou veřejnost příští rok v únoru. [celá zpráva]

V praxi funguje přihlášení velice jednoduše. Při aktivování této funkce se na úvodní obrazovce téměř přes celý displej zobrazí uživatelem zvolená fotografie. Pro odemknutí stačí na fotografii udělat předem nastavená gesta.

Například na ukázkovém videu výše je vidět přihlášení prostřednictvím fotografie známého herce. Přístup do Windows uživatel získá poté, co jednou klikne na jeho pravé oko, přejede myší zleva doprava nad jeho rty a nakonec ještě udělá nad rty pomyslný kruh.

Gesta samozřejmě bude možné nastavit prakticky jakákoliv, podporovány budou až tři různé povely. Na počítačích s dotykovou obrazovkou (například tabletech) půjde gesta vytvářet dotykem prstu, na ostatních sestavách pak kurzorem myši.

Windows 8 přinesou celou řadu změn. Řeč je například o práci s okny - pokud máte otevřené okno s editorem fotek a zároveň chcete spustit program s e-mailovou schránkou, stačí jej přetáhnout do volného prostoru na ploše. Windows pak automaticky změní velikost otevřených oken tak, aby na obrazovce bylo vše dobře viditelné.

Uživatelské prostředí nových Windows je velice podobné již dříve představenému mobilnímu systému Windows Phone 7. Řeč je například o uzamčené obrazovce, na které je kromě fotografie zobrazen datum, čas a naplánované schůzky.

Pracovní plochu nahradila obrazovka s názvem Start, která v dlaždicích seskupuje nejpoužívanější programy. Mezi jednotlivými dlaždicemi se přitom může uživatel pohybovat pouhým pohybem prstu ze strany na stranu. Pochopitelně pouze u počítačů s dotykovým displejem.

Windows 8

Foto: Novinky

Vlastní dlaždici by v novém operačním systému měl mít každý program a lidé si budou moci nastavit, jak přesně by měla vypadat. Například hudební složka tak může být zastoupena ikonou přehrávače, nebo se na ní mohou zobrazovat poslední přehrávaná alba a interpreti.

Přímo ve Startu pak bude možné zobrazovat několik posledních došlých e-mailů, a to i bez spuštění poštovní schránky. Mezi dlaždicemi s programy bude možné umístit i takzvané widgety. Ty nejsou ničím novým pro majitele Windows 7 a starších Vist. Jedná se o buňky, ve kterých se zobrazují například informace o počasí, kalendáři i akciích a kurzech.

Okno, které nutí uživatele restartovat PC po instalaci aktualizací ve Windows 7.

Foto: Novinky

Vylepšen bude také systém aktualizací. Okno, které nutí uživatele restartovat počítač po instalaci aktualizací, nahradí pouhá hláška s informací o nutnosti restartu. Ta nebude uživatele otravovat během práce na PC, ale objeví se pouze na přihlašovací obrazovce.

Restartovat počítač bude údajně nutné jen jednou měsíčně, uvedl na vývojářském blogu Microsoftu prezident divize Windows Steven Sinofsky. Restart bude nejspíš vyžadován každé druhé úterý v měsíci, kdy americký softwarový gigant vydává pravidelné aktualizace.

  • Přehled nejzajímavějších změn v operačním systému Windows 8 naleznete ZDE.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků