Hlavní obsah
Počítač, který je pomalý jako šnek, může zbytečně znepříjemňovat práci. Foto: Profimedia.cz

Počítač lze zrychlit i zadarmo

Obchodníci nás lákají na oslnivý výkon nových počítačových sestav a notebooků. I starší počítačovou sestavu lze výrazně zrychlit, a není přitom potřeba dokupovat žádné výkonnější součástky. Poradíme, jak zrychlit počítač s Windows úplně zadarmo.

Počítač, který je pomalý jako šnek, může zbytečně znepříjemňovat práci. Foto: Profimedia.cz
Počítač lze zrychlit i zadarmo

Už po pár měsících provozu je na většině sestav znát úbytek výkonu. Systém se pomaleji zapíná i vypíná, spuštění nejrůznějších programů trvá o desítky sekund déle a přehrávání video – i audionahrávek je sekané.

Ve většině případů je na vině nepotřebné počítačové smetí, které se do počítače ukládá při brouzdání po internetu, ale i při otevírání příloh z e-mailů. Takzvané dočasné soubory totiž počítač sám nikdy nemaže. Po pár měsících práce přitom tyto zbytečnosti zabírají na disku klidně i několik GB prostoru.

Naštěstí vymést z operačního systému toto smetí dokážou zdarma dostupné programy tak, aby byl počítač zase jako nový. Chytřejší programy navíc dokážou pracovat i s registry, což je v podstatě řídicí jednotka Windows. V ní se ukládají důležité instrukce jednotlivých aplikací, ale i jejich chyby – a právě chyby mohou PC sestavu výrazně zpomalit.

Viry si hrají na špióny

Neblahý vliv na rychlost počítače mají také počítačové viry. Před pár lety bylo možné rozeznat virus na první pohled, protože první škodlivé programy byly naprogramovány tak, aby mazaly data nebo dokonce zablokovaly celý operační systém. Moderní viry se ale snaží zůstat co nejdéle v anonymitě a potají otevírají zadní vrátka pro útočníka.

Odhalit takové smetí v počítači není vůbec jednoduché. Zkušenější uživatelé si mohou všimnout, že jejich počítač pracuje pomaleji a webové stránky se nenačítají zcela správně. Samozřejmě většinu trojských koní, spywaru, keyloggerů (program zaznamenávající stisk každé klávesy) a dalších nezvaných návštěvníků dokážou odhalit speciální programy.

Vedle placeného softwaru, který stojí od 500 do několika tisíc korun, existují také bezplatné varianty. Zdarma nabízejí bezpečnostní programy nejčastěji firmy, které doufají, že si uživatelé po vyzkoušení zakoupí pokročilejší placenou verzi. Ale i proto, aby zvýšily povědomí o své značce. Takový software pak může sloužit k propagaci – objevují se v něm okénka s reklamou.

Chyby ve Windows

Zpomalovat chod Windows mohou i chyby v operačním systému Windows. Řeč je například o trhlině, která zdržuje start operačního systému, pokud v něm máte nastavenu jednotnou barvu na celou obrazovku. V takové chvíli se startování operačního systému prodlouží o 30 vteřin. Řešením, jak start operačního systému urychlit, je samozřejmě změnit pozadí plochy.

Pokud aktualizace do Windows pravidelně nestahujete, přijde vám vhod velký balíček oprav – takzvaný Service Pack. Ten vydala společnost Microsoft pro Windows 7 začátkem letošního roku. Opravný balík je v podstatě shrnutím všech bezpečnostních oprav a aktualizací, které softwarový gigant vydal za poslední rok.

Service Pack je obzvláště užitečný v případech, kdy doma máte více počítačů. Nemusíte zbytečně na každý instalovat aktualizace jednotlivě. Jednoduše stáhnete opravný balík a nainstalujete jej na všechny PC. Vhod přijde i lidem, kteří si pořídili nový počítač s Windows 7 a nechtějí stahovat opravy po částech, ale pouze pomocí jednoho balíku.

Avast Free Antivirus: bezplatná ochrana z Česka

Na konci 80. let vytvořili dva čeští počítačoví nadšenci Eduard Kučera a Pavel Baudiš program, který nazvali anti-virus advanced set (AVAST). Ten se za svou existenci stal velice populárním. Jedním z důvodů je jistě fakt, že jej firma pro domácí a nekomerční využití nabízí zadarmo.

Avast Free Antivirus

Foto: mif, Novinky

Program je vybaven povedeným uživatelským rozhraním, které je velice intuitivní. Hledat viry a spyware na pevném disku můžete jednoduše přímo z okna programu, k dispozici je ale i možnost plánování automatického prohledávání disku nebo rezidenční štít, který hlídá bezpečnost operačního systému na pozadí při běžné práci.

 • Klady: intuitivní a jednoduché ovládání
 • Zápory: ochranu před podezřelými weby a programy nabízí pouze v placené verzi
 • Kde stahovat: www.avast.com

CCleaner 3: snadné odstranění nežádoucích souborů

Surfování na internetu, práce s textovými dokumenty, ale i prohlížení filmů a poslouchání hudby. Při všech těchto činnostech se na pevný disk ukládají pracovní soubory. A právě ty dokážou počítač neskutečně zpomalit.

CCleaner 3

Foto: mif, Novinky

Zatočit s těmito skrytými a nepoužívanými soubory dokáže program CCleaner. Odstraněním nepotřebných dat můžete kromě rychlejšího chodu Windows získat i několik gigabytů prostoru na pevném disku. Obsluha aplikace je velice jednoduchá a intuitivní.

Kromě odstraňování souborů si program také poradí s registrem, konkrétně s nepoužívanými položkami, které v něm zanechávají některé programy. Vyčištění registrů může také výrazně zrychlit chod Windows, před jeho spuštěním však doporučujeme udělat zálohu – to také CCleaner dokáže.

 • Klady: zdarma, velice rychlý
 • Zápory: při nevhodném nastavení může CCleaner smazat i data, která nechcete
 • Kde stahovat: piriform.com

Auslogics Disk Defrag: rychlejší načítání dat

Operační systém Windows 7 v sobě ukrývá funkci defragmentace pevných disků. Ta spojí dohromady co nejdelší bloky souvisejících dat, což umožní jejich rychlejší načítání. Pokud vám ale vestavěný nástroj v sedmičkách nevyhovuje, například kvůli menším možnostem nastavení, je vhodné využít speciální aplikace.

Auslogics Disk Defrag

Foto: mif, Novinky

Jednou z nich je program Auslogics Disk Defrag. Mezi jeho největší přednosti patří rychlost a přehlednost. Defragmentaci je možné naplánovat na určitý čas, nebo nechat běžet automaticky na pozadí. V takovém případě pak aplikace využívá nepotřebný výkon počítače.

 • Klady: přehlednost aplikace
 • Zápory: v automatickém režimu je úbytek výkonu poznat
 • Kde stahovat: auslogics.com

Revo Uninstaller: odinstaluje nepotřebné programy

Některé programy po sobě i po odinstalování nechávají ve Windows zbytečně složky, odkazy a záznamy v registrech, což může v některých případech výrazně zpomalovat počítač. Šikovná aplikace Revo Uninstaller ale dokáže všechna data, která se vážou k programu při mazání z pevného disku najít a odstranit.

Revo Uninstaller

Foto: mif, Novinky

Velice praktický je také takzvaný lovecký mód. Využijete jej v případech, kdy nevíte, jak program odinstalovat. V tomto speciálním režimu se kurzor myši promění na zaměřovač pistole, pak už jen stačí kliknout na program a Revo Uninstaller jej automaticky odinstaluje za vás.

 • Klady: jednoduchá obsluha
 • Zápory: odinstalování některých programů trvá poměrně dlouho
 • Kde stahovat: revouninstaller.com

Microsoft Security Essentials: rychlý a účinný

Hlavní předností bezplatného antiviru Security Essentials od společnosti Microsoft jsou především nízké provozní nároky, které na rozdíl od některých konkurenčních řešení zbytečně nesnižují výkon celého počítače. To ocení především majitelé starších PC a miniaturních netbooků, které nejsou tolik výkonné.

Hledat viry a spyware na pevném disku můžete jednoduše přímo z okna programu, k dispozici je ale i možnost plánování automatického prohledávání disku, nebo rezidenční štít, který hlídá bezpečnost operačního systému na pozadí při běžné práci.

 • Klady: nízké provozní nároky, rychlý chod programu
 • Zápory: pro zkušenější uživatele nabízí antivirus málo možností nastavení
 • Kde stahovat: microsoft.com

Spy Emergency: vyčistí celý počítač

Téměř nic nedokáže zpomalit počítač tak, jako škodlivé programy. Většinu trojských koní, spywarů, keyloggerů (program zaznamenávající stisk každé klávesy) a dalších nezvaných návštěvníků dokáže odhalit program Spy Emergency.

Spy Emergency

Foto: mif, Novinky

Program dokáže pracovat na pozadí operačního systému. Když narazí na počítačové smetí, automaticky jej z pevného disku odstraní. Při hledání škodlivých programů dokáže program procházet ZIP archívy i vyměnitelná média, jako jsou nejrůznější USB paměti, externí pevné disky, ale například i diskety.

 • Klady: jednoduchý, ale velice účinný program
 • Zápory: bezplatná verze má zablokované některé funkce
 • Kde stahovat: spy-emergency.com

Spamfighter: kladivo na počítačové piráty

Většina e-mailových klientů obsahuje nástroje pro blokování nevyžádané pošty. Výjimkou není ani Microsoft Outlook a Outlook Express. Pokud se vám však zdá filtr těchto programů málo účinný, můžete vyzkoušet doplňkový program Spamfighter.

Spamfighter

Foto: Novinky

Stejně jako většina podobných aplikací dokáže program automaticky vyhodnotit příchozí e-mail, a v případě podezření jej zařadí do složky s nevyžádanou poštou. Hlavní výhodou Spamfighteru je ale proti konkurenci nástroj, který dokáže umisťovat spamové adresy a emaily do mezinárodní databáze.

Díky tomu je prověřování zpráv daleko důkladnější. Výrobce nabízí ke stažení program v profesionální verzi, která je zpoplatněná. Pokud za něj nechcete platit, automaticky se po 30 dnech používání přepne do jednodušší verze, která je zdarma.

 • Klady: výborné výsledky detekce
 • Zápory: v bezplatné verzi obsahuje reklamu
 • Kde stahovat: www.spamfighter.com
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků