Hlavní obsah
Obrazovka smrti ve Windows 3.1 Foto: Microsoft

Obrazovku smrti vymyslel Steve Ballmer

Není snad uživatele Windows, který by se alespoň jednou za svůj život nesetkal s tzv. modrou obrazovkou smrti (Blue screen of death, BSoD), kterou končí chyby v operačních systémech od společnosti Microsoft. Jak nyní vyšlo na povrch, její první verzi vymyslel někdejší šéf amerického softwarového gigantu Steve Ballmer. Upozornil na to server The Verge.

Obrazovka smrti ve Windows 3.1 Foto: Microsoft
Obrazovku smrti vymyslel Steve Ballmer

Ballmer však ještě tehdy nebyl hlavou Microsoftu. Při vývoji Windows 3.1 před dvěma dekádami šéfoval pouze divizi operačních systémů. S návrhem původní modré obrazovky nebyl spokojen, proto ji podle vývojáře Raymonda Chena celou přepsal.

Šéf Microsoftu Steve Ballmer

Foto: Reuters

„Steve Ballmer nebyl jako většina vedoucích pracovníků. Když jsme mu zamýšlenou funkci ukázali, jen přikývl a prohlásil: ‚To je pěkné, ale text té zprávy se mi nelíbí.‘ Načež jsem ho vyzval, ať vymyslí jiný. O pár dní později mi skutečně zaslal hotový text,“ vzpomíná Chen.

Zkratka CTRL+ALT+DEL byla chyba

Loni vzpomínal na první na začátky operačního systému Windows také spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates, který prozradil, že klávesová zkratka CTRL+ALT+DEL byla chyba. [celá zpráva]

„Když jste spustili počítač, viděli jste několik oken, která se zobrazovala ještě předtím, než jste mohli zadávat svoje heslo. Bylo logické, že v tu chvíli by měl uživatel udělat něco na klávesnici, co ho přivede skutečně do operačního systému. Aby měl jistotu, že nejde o falešnou obrazovku, která jen ukradne jeho heslo,“ konstatoval Gates.

Bill Gates vysvětlil, proč není na klávesnici místo CTRL+ALT+DEL jediné tlačítko

Video: Harvard University

„Mohli jsme mít jednu jedinou klávesu, ale inženýři z IBM navrhující klávesnice ji tam nechtěli dát, tak jsme museli… museli jsme to naprogramovat na nízké systémové úrovni… Byla to chyba,“ prohlásil spoluzakladatel Microsoftu

Jedním z 12 inženýrů, kteří stáli za návrhem původního IBM PC, je David Bradley. Ten vymyslel i slavný trojhmat CTRL+ALT+DEL, jak připomněl server International Business Times. Sám Bradley tvrdí, že kombinaci kláves vymyslel jen pro interní testování a neměla být určena pro běžné uživatele.

Z prvního obchodního manažera šéfem

Ballmer se narodil v Detroitu 24. března 1956. Už odmala u něj byly patrné vlohy pro matematiku, kterou nakonec vystudoval společně s ekonomií na Harvardově univerzitě v roce 1977 s vyznamenáním.

Do Microsoftu nastoupil 11. června 1980, jako první obchodní manažer, a stal se tak 30. řadovým zaměstnancem tehdy ještě malé firmy. Postupně se propracoval až na šéfa amerického počítačového gigantu, otěže od Gatese převzal v roce 2000. Spekulace o tom, že chce z vedení firmy odejít, se objevily už v roce 2009.

S manželkou Connie, kterou si vzal v roce 1990, má tři syny. V Microsoftu stále vlastní čtyřprocentní podíl za zhruba 15 miliard dolarů, a je tak největším jednotlivým akcionářem firmy. Letos v srpnu však opustil také správní radu amerického počítačového giganta.

Společnost Microsoft je největší softwarovou firmou na světě, která má dominantní postavení na trhu s operačními systémy a kancelářskými aplikacemi. V roce 1975 ji pod původním názvem Micro-soft společně založili Paul Allen a Bill Gates, který byl v roce 2009 podle časopisu Forbes nejbohatším člověkem na planetě. [celá zpráva]

V jednom z rozhovorů si dokonce kvůli tomu dobíral i Billa Gatese. „Možná jsem to vymyslel (klávesovou kombinaci CTRL+ALT+DEL, pozn. red.), ale Bill to udělal slavným,“ řekl Bradley v roce 1991 k příležitosti 20. výročí původního IBM PC.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků