Hlavní obsah

Zhruba 4500 nových počítačů společnosti Asus bylo již při výrobě nakaženo škodlivým virem. Tento zákeřný program se hned po spuštění začne šířit do celého systému. Podle vyjádření společnosti Asus však byly nakažené počítače prodány pouze v Japonsku. Čeští uživatelé se tedy zavirovaných počítačů při koupi nemusí obávat.

Nové počítače Asus EEE již z výroby nakaženy virem

Podle Asusu se prodalo v Japonsku z nakažených 4500 počítačů Asus EEE Box cirka 300 kusů. Všechny zavirované počítače však byly ihned vyměněny za nové a zbytek zavirovaných strojů byl stažen z prodeje.

K zavirování podle zahraničního serveru engadget.com došlo přímo ve výrobní hale. Jeden ze zaměstnanců při testování funkčnosti počítače zasunul do USB konektoru flashdisk s virem recycled.exe.

Při prvním spuštění se vir rozšíří do celého počítače a bez vědomí uživatele začne zákeřně napadat celý systém. V těch nejlepších případech program pouze zpomalí počítač.

USB Flash disky jsou stále větší hrozbou

Před několika měsíci patřil k nejrozšířenějším počítačovým hrozbám trojský kůň Win32/PSW.OnLineGames, který se začíná čím dál více šířit prostřednictvím USB médií.

Uvedený trojský kůň vykrádá údaje z počítačových her a dokáže zaznamenávat historii stisknutých kláves, a tedy i použitá uživatelská jména a hesla.

Novým standardem se stává jeho šíření pomocí souboru autorun.inf. Samotná směs infiltrací s obsahem souboru autorun.inf pod názvem INF/Autorun.

Co bylo kdysi: První počítačové viry

Jedny z nejstarších počítačových virů se objevily v roce 1970 v síti ARPANET. Záškodník Creeper se sám uměl šířit přes modem a zobrazoval zprávu 'I'M THE CREEPER: CATCH ME IF YOU CAN.'

 

(Jsem Creeper: chyť mě, když to dokážeš). Takových programů se objevilo od té doby nepočítaně. Název „viry“ dostaly pravděpodobně až v roce 1983 od amerického počítačového experta Freda Cohena.

 

Cohen o pár let později (1987) demonstroval dnes velmi dobře ověřenou skutečnost: totiž, že žádný algoritmus nemůže perfektně detekovat všechny možné druhy virů.

Trojský kůň

Trojský kůň či Trojan je program, který se tváří jako legitimní, ale přitom vykonává funkce, které mohou ohrožovat bezpečnost uživatelových dat na PC. Trojan umožňuje útočníkovi ovládat na dálku napadený počítač.

Své jméno dostal trojský kůň podle pověsti o městě Trója. Za městskou bránu byl podle bájí dopraven dřevěný kůň s vojskem, které se skrývalo jeho útrobách. Útočníci tak nepozorovaně pronikli za hradby a město pak dobyli.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků