Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Nejpoužívanějším internetovým prohlížečem v Evropě je Firefox

Nejpoužívanějším internetovým prohlížečem v Evropě se stal na konci minulého roku Firefox. Je to první případ, kdy Internet Explorer od americké společnosti Microsoft přišel na tak velkém trhu o pozici lídra, uvedla v úterý internetová analytická skupina StatCounter.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Nejpoužívanějším internetovým prohlížečem v Evropě je Firefox

Podle jejích podkladů měl Firefox v prosinci podíl v Evropě 38,1 procenta, zatímco Exploreru klesl podíl na trhu na 37,5 procenta. Na třetí pozici si výrazně polepšil Chrome, který měl loni v prosinci podíl 14,6 procenta proti 5,1 % o rok dříve.

Podle zprávy StatCounteru se výměna na první pozici odehrála proto, že Chrome připravil o podíl Internet Explorer, zatímco si Firefox udržoval na trhu svůj díl. "Pravděpodobně pozorujeme dopad dohody mezi Evropskou komisí a Microsoftem," uvedl generální ředitel StatCounteru Aodhan Cullen.

Komise v prosinci 2009 přijala slib Microsoftu, že zajistí uživatelům přístup i k prohlížečům od rivalů. Obě strany tak uzavřely dlouhodobý spor o dodržování protimonopolních pravidel hospodářské soutěže. Microsoft tak Evropanům od začátku loňského března dává ve více než stovce miliónů starých a nových PC s Windows vybrat z 12 prohlížečů.

Ballot screen

Foto: Novinky

Využívá k tomu takzvaný ballot screen (hlasovací obrazovku). Výběr internetového prohlížeče probíhá v prostředí jednoduchého okna, ve kterém je umístěno celkem dvanáct internetových prohlížečů. U každého z nich je navíc uveden přesný popis jeho funkcí, což by mělo uživateli výběr usnadnit. [celá zpráva]

Ve světovém měřítku klesl v prosinci podíl Internet Exploreru na 46,9 procenta. Firefox měl 30,8 procenta a Chrome 14,9 procenta, citovala StatCounter agentura Reuters.

Učíme internetové prohlížeče novým trikům

Moderní prohlížeče jsou velice chytré. Dokážou odvrátit útok hackera, zrychlit prohlížení stránek, překládat cizojazyčné texty a kontrolovat pravopis. Co neumějí, se navíc mohou jednoduše naučit pomocí speciálních doplňků. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků