Hlavní obsah
Nová verze Windows 10 S se vzhledem nebude příliš lišit od aktuálně používaných desítek. Technologicky však jiná bude. Foto: archív výrobce

Microsoft odhalil novou verzi Windows

S novým operačním systémem Windows se pochlubili v úterý večer středoevropského času zástupci společnosti Microsoft. Novinka bude cílit především na studenty a pedagogy a je přímou odpovědí na konkurenční operační systém Chrome OS od Googlu.

Nová verze Windows 10 S se vzhledem nebude příliš lišit od aktuálně používaných desítek. Technologicky však jiná bude. Foto: archív výrobce
Microsoft odhalil novou verzi Windows

Operační systém Chrome OS je značně jednodušší než aktuálně používané desítky od Microsoftu. Díky tomu může logicky svižně pracovat i na pomalejších a logicky také levnějších součástkách. Navíc stroje s Chrome OS nabídnou zpravidla také nižší spotřebu a velmi tichý provoz, protože si vystačí s pasivním chlazením.

Právě pro nesporné výhody se těší Chrome OS v posledních letech stále větší popularitě. A to především v USA, kde je na školách často začaly využívat jako učební pomůcky.

Podle průzkumu společnosti Futuresource měly laptopy s Chrome OS loni podíl ve školách v USA neuvěřitelných 58 %. Byly tedy populárnější než stroje se systémem od Microsoftu i Applu dohromady.

Zaměřeno na školy

A právě tady vidí Microsoft svou příležitost. Nový operační systém Windows 10 S by měl být tedy schopen fungovat i na pomalejších strojích a najít uplatnění především ve školství. Žádné konkrétní počítače s Windows 10 S však zatím nebyly odhaleny.

Písmeno S v názvu také naznačuje jedno omezení, které se k nové verzi desítek váže. Aplikace fungující v tomto systému totiž budou moci pocházet výhradně z internetového obchodu Windows Store.

Důvod je prostý. Americký softwarový gigant bude mít naprostou kontrolu nad aplikacemi, které na takových strojích poběží. To je vhodné především proto, aby počítače s Windows 10 S nebyly pomalé a fungovaly tak, jak mají.

První stroje s Windows 10 by se měly objevit na pultech obchodů ještě před začátkem nového školního roku.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků