Hlavní obsah
Windows 10 (ilustrační foto) Foto: Novinky

Lidé o aktualizace nepřijdou. Microsoft opět prodloužil podporu Windows 10

Letos je to již podruhé, co se Microsoft odhodlal k prodloužení podpory některých verzí operačního systému Windows 10. Vedení společnosti tak chce vyjít vstříc především firmám, organizacím a školám, které by jinak v době koronaviru mohly přijít o důležité aktualizace.

Windows 10 (ilustrační foto) Foto: Novinky
Lidé o aktualizace nepřijdou. Microsoft opět prodloužil podporu Windows 10

Již 14. dubna měla být ukončena podpora operačního systému Windows 10 ve verzi 1709. Konkrétně se prodloužení o šest měsíců týká edic Windows 10 Enterprise, Education, a IoT Enterprise, neboť pro varianty Windows 10 Home, Pro a IoT skončila podpora již loni v dubnu.

Microsoft se ale nakonec rozhodl, že prodlouží podporu o půl roku. „Vyhodnocovali jsme situaci a dobře chápeme dopady v souvislosti s koronavirem na celou společnost. Abychom alespoň trochu našim zákazníkům ulehčili, rozhodli jsme se zpozdit plánované datum ukončení služeb pro Windows 10 Enterprise, Education a IoT Enterprise ve verzi 1709. A to až do 13. října,“ stojí v prohlášení amerického softwarového gigantu.

Nyní se ke stejnému kroku odhodlal Microsoft také u Windows 10 verze April 2018 Update (1803) ve verzích Enterprise a Education, u kterých měla končit podpora letos v listopadu. Kvůli koronaviru však bude podpora prodloužena až do května 2021.

Sluší se připomenout, že s příchodem desítek Microsoft změnil pravidla pro podporu svého systému. Aktualizace v současnosti nabízí pro konkrétní verze Windows pouze 18 měsíců, respektive 30 měsíců v případě variant pro podniky a školy. Pokud lidé tedy nechtějí přijít o podporu, musí vždy přejít na novější verzi desítek, a to samozřejmě bezplatně.

Podpora pro sedmičky skončila

V případě starších verzí Windows je ale systém podpory jiný. Například zkraje letošního roku tak definitivně skončila podpora operačního systému Windows 7. Od 14. ledna tak běžní uživatelé již nemohou stahovat žádné další aktualizace, nejde přitom pouze o nejrůznější vylepšení, ale především bezpečnostní updaty.

Pokud tedy bude u sedmiček objevena nějaká bezpečnostní trhlina, uživatelé jsou vystaveni riziku zneužití počítačovými piráty. Přílišnou obranu nepředstavuje ani ten sebelepší antivirový program – viry sice zastavit dokáže, ale na děravý systém je krátký.

Ochránit zcela uživatele v nepodporovaném systému nedokáže ani sebelepší antivirový systém. Ve chvíli, kdy problém bude přímo v operačním systému, bude relativně složité nebo nemožné se chránit proti některým typům útoků prostřednictvím antivirových nástrojů.

Vhodným řešením z bezpečnostního hlediska je tak nainstalovat novější operační systém. Případně přejít na nějakou konkurenční alternativu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků