Hlavní obsah
Windows XP Foto: Profimedia.cz

Legendární Windows XP umírají, Microsoft ukončuje jejich podporu

Jednomu z nejpopulárnějších operačních systémů od společnosti Microsoft zvoní umíráček. Americký softwarový gigant se podle svého plánu rozhodl ukončit podporu legendárních Windows XP, které mají nainstalovaný druhý opravný balíček – takzvaný Service Pack. Uvedlo to české zastoupení firmy.

Windows XP Foto: Profimedia.cz
Legendární Windows XP umírají, Microsoft ukončuje jejich podporu

Podpora Windows XP s druhým balíkem oprav bude ukončena 13. července. Pokud uživatelé nechtějí přijít o důležité bezpečnostní aktualizace a opravy operačního systému, musí do počítače nainstalovat Service Pack 3, který Microsoft uvolnil již v roce 2008. [celá zpráva]

Ukončení podpory 13. července se týká také uživatelů operačního systému Windows Vista RTM, kteří nemají nainstalovaný první ani druhý balíček. Pro funkčnost aktualizací je od 13. dubna nutná instalace alespoň jednoho z nich. Druhý Service Pack pro Visty je možné stahovat ze stránek Microsoftu již od poloviny loňského roku. [celá zpráva]

Microsoft doporučuje přechod na Windows 7

Kromě aktualizací mají uživatelé možnost přejít samozřejmě také na nejnovější operační systém od Microsoftu Windows 7. Ten začala firma prodávat loni v říjnu. [celá zpráva]

„Windows 7 jsou nyní v České republice využívány již na více než desetině počítačů a předpokládáme, že počet jejich uživatelů může rychle předčít uživatele Windows XP,” řekl Lukáš Křovák, produktový manažer divize Windows společnosti Microsoft.

Historie Windows
Windows 3.0

První celosvětově úspěšná verze operačního systému (přesněji řečeno grafické nadstavby systému MS-DOS) z dílny Microsoftu se na trhu objevila v květnu 1990. Úplně první Windows s pořadovým číslem jedna se přitom začaly prodávat v listopadu 1985, "dvojka" následovala koncem roku 1987.

V dubnu 1992 přišly na trh vylepšené Windows 3.1, které byly jako první nedlouho po své světové premiéře převedeny do češtiny. Trojková "okna" obsahovala i jednoduchého správce souborů a jako doplněk k nim Microsoft prodával již v té době tradiční programy jako Word nebo Excel. Na druhou stranu ale v základu nabízely jen omezenou podporu práce v počítačových sítích.

Windows 95

Co se týče vzhledu a ovládání zcela nový systém, objevila se například plocha jak ji znají milióny uživatelů dodnes, základem ale zůstal stejně jako dříve MS-DOS. Uvedení nových Windows na trh provázela v srpnu 1995 velkolepá reklamní kampaň, společnost si zaplatila jako reklamu i jedno vydání tradičního britského deníku The Times.

Po několika dílčích modifikacích Windows 95 přišel Microsoft po třech letech s výrazně inovovaným systémem. V jeho názvu se sice změnila pouze číslovka, z "pětadevadesátek" se staly "osmadevadesátky", hlavní změny se ale udály uvnitř - nejvýraznější novinkou bylo zabudování internetového prohlížeče Explorer.

Windows 2000

Podle původních představ Microsoftu měl tento operační systém, který opustil jako základ MS-DOS, sloužit i běžným uživatelům; představen byl v únoru 2000. "Dvoutisícovky" vycházely z Windows NT, operačního systému představeného v roce 1993 a vyvinutého pro práci v počítačových sítích, vzhled byl ale založen na přívětivějších Windows 95.

Původní plány, že by zcela nahradily starší "osmadevadesátky", ale nakonec vzaly zasvé - pro domácí uživatele nejprve přišly Windows 98 Second Edition a v roce 2000 ještě nepříliš oblíbené Windows Me (Millenium Edition). Ačkoliv byly Windows 2000 spolehlivější a stabilnější než systémy založené na MS-DOS, přinesly mnoha uživatelům i jednu výraznou nevýhodu - velká část starších programů v nich nefungovala.

Windows XP

Pod tímto názvem, který vychází z anglického slova experience (zkušenost), nabídl od října 2001 Microsoft řadu operačních systémů, které konečně sjednotily profesionální a domácí verzi tohoto hlavního produktu firmy. Verze se lišily podle koncového uživatele, pro běžné uživatele byly určeny Windows XP Home Edition, systém s přídomkem Professional pak nabízel mj. více možností pro práci v síti.

Také "ikspéčka" byla založena na technologii NT a Microsoft u nich použil metodu aktivace, která ztížila instalaci nelegálních kopií. Windows XP se postupně staly jakýmsi etalonem spolehlivosti, který přežil i nástup novějších Windows Vista před dvěma lety. Visty, ačkoli přinesly například zcela nové grafické rozhraní, totiž u běžných uživatelů příliš neuspěly.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků