Hlavní obsah

Kuba představila vlastní operační systém, aby z ostrova vytlačila Windows

Kuba představila na počítačové konferenci v Havaně vlastní verzi operačního systému Linux, protože by komunistická vláda ráda vytlačila z ostrova systém Windows od amerického Microsoftu. Windows podobně jako jinde ve světě běží ve většině kubánských počítačů.

Kuba představila vlastní operační systém, aby z ostrova vytlačila Windows

Kubánská vláda považuje počítačový operační systém od Microsoftu za potenciální hrozbu, protože americké bezpečnostní složky mají podle ní přístup k jeho kódům.

Přístup Kubáncům k americkému softwaru i k jeho inovovaným verzím navíc dlouhodobé ztěžuje americké obchodní embargo vůči Kubě. Komisi, která prosazuje přechod na nový bezplatný software s otevřeným kódem, předsedá ministr výpočetní techniky a spojů Ramiro Valdes.

Kuba se snaží všemožně vzdorovat dominanci Spojených států od roku 1959, kdy moc nad ostrovem převzal Fidel Castro. Jeho mladší bratr Raúl se po něm stal předsedou Státní rady a vlády v minulém roce, konflikt Kuby a USA ale přetrvává.

Linux ve zkratce

Linux je nejpopulárnější typ otevřeného operačního systému pro osobní počítače, volně dostupného veřejnosti k užívání, sdílení i k upravování. Systém Linux je zpravidla nabízen pro osobní i komerční použití zcela zdarma - jeho pořízení stojí pouze čas strávený stahováním z internetu. Celý svět otevřeného softwaru je poslední roky hlavním konkurentem společnosti Microsoft.

Podle expertů kubánské Univerzity informačních věd má zhruba pětina počítačů na ostrově operační systém Linux. Novu podle nich začalo používat několik ministerstev a vysoké školství, přejít na ni ale nechtějí některé státní podniky. Brání se tím, že nový operační systém není kompatibilní s jejich softwarovými aplikacemi, napsala agentura Reuters.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků