Hlavní obsah
Logo WhatsAppu. Ilustrační foto Foto: Thomas White, Reuters

Kritizovaná pravidla WhatsAppu začnou platit od soboty

Společnost Facebook zavede u své chatovací aplikace WhatsApp od soboty nová pravidla. Ta byla opakovaně kritizována, v souvislosti s jejich zavedením začaly v uplynulých měsících miliony lidí využívat alternativní komunikační aplikace. Upozornil na to list Business Insider.

Logo WhatsAppu. Ilustrační foto Foto: Thomas White, Reuters
Kritizovaná pravidla WhatsAppu začnou platit od soboty

Původně měla přitom nová pravidla začít platit už 8. února, kvůli vlně nevole ze strany uživatelů ale bylo jejich zavedení posunuto až na 15. května.

Zástupci Facebooku tehdy uvedli, že chtějí tři měsíce navíc využít k tomu, aby lidem lépe vysvětlili, co vlastně nová pravidla přinášejí a že obavy nejsou na místě. To nic nemění na faktu, že v souvislosti se zavedením nových pravidel ohlásily konkurenční chatovací aplikace příval milionů nových uživatelů, řeč je například o programech Signal, Telegram a iMessage.

Nespokojenost uživatelů se točí okolo klauzule, podle které bude moci WhatsApp sdílet informace o uživatelích přímo s mateřským Facebookem. Na tom by nebylo patrně nic špatného, kdyby se však ono „sdílení dat“ netýkalo například i informací z konverzací.

Množství dat, která Facebook bude mít o jednotlivcích k dispozici, tak dramaticky naroste. Největší sociální síť na světě pak díky tomu bude moci například lépe cílit reklamy.

V Evropské unii se nicméně musí Facebook i WhatsApp řídit přísnějšími pravidly pro ochranu osobních údajů, která vyplývají z nařízení GDPR. Pro uživatele WhatsAppu v EU tedy budou platit odlišná pravidla než například pro uživatele z USA.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků