Hlavní obsah
Logo Flash Playeru Foto: archív tvůrců

Flash Player pomalu mizí z webu, zachránit se ho pravděpodobně nepodaří

Společnost Adobe minulý rok oznámila, že se chystá zcela skoncovat se svým programem Flash Player. Ten je přitom stále jedním z nejpopulárnějších programů na internetu, který slouží k přehrávání videí. V různých koutech světa jej používají stovky miliónů lidí. Postupně však jeho popularita klesá a jak se nyní zdá, zachránit tuto platformu se pravděpodobně nepodaří.

Logo Flash Playeru Foto: archív tvůrců
Flash Player pomalu mizí z webu, zachránit se ho pravděpodobně nepodaří

O ukončení podpory Flash Playeru jste se mohli na Novinkách dočíst již v loňském roce. [celá zpráva]

Prakticky ihned poté začali různí softwaroví tvůrci bojovat za to, aby Flash Player neskončil v propadlišti dějin. Například na serveru GitHub se objevila petice bojující za přežití tohoto přehrávače internetových videí. Vytvořil ji finský programátor Juha Lindstedt, který společnost Adobe žádá, aby Flash Player uvolnila do rukou komunity jako open-source. Jeho nápad podpořily bezmála čtyři desítky dalších tvůrců.

Chtějí ho zadarmo

To jinými slovy znamená, že cílem signatářů je udržovat Flash Player v provozu i po ukončení podpory ze společnosti Adobe. O jeho další rozvoj by se přitom starala komunita softwarových tvůrců. Ti by to dělali z čirého nadšení. A proto také podnik žádají, aby byly zdrojové kódy programu uvolněny bezplatně.

Lindstedt totiž připomněl, že Flash Player neslouží pouze k přehrávání videí na internetu. V prostředí tohoto webového standardu totiž funguje také celá řada on-line her. A právě o to, aby fungovaly i nadále, softwarovým tvůrcům jde.

Podnik zatím plány nezměnil

Jenže společnost Adobe na snahy softwarových tvůrců nijak nereagovala. Vše tedy nasvědčuje tomu, že se plány tohoto podniku změnit nepodaří. Definitivně tak – podle dřívějších oznámení – přestane být tento program podporován v roce 2020.

Hlavním důvodem, proč se Adobe rozhodlo Flash Player poslat do důchodu, je pravděpodobně velké množství chyb, jež tento program obsahuje. V podstatě neuplyne ani měsíc, kdy by nebyla nějaká kritická bezpečnostní trhlina odhalena.

A právě toho velmi často využívají počítačoví piráti. Podle analýzy bezpečnostní společnosti Record Future cílilo osm z deseti nejrozšířenějších hrozeb před třemi roky právě na tento přehrávač videí. A situace se příliš nelepšila ani v minulých letech.

Jisté je nicméně to, že bez Flash Playeru se internetový svět zcela jistě obejde. Celá řada webů totiž již ve dnešní době nabízí jiné přehrávače, jejichž prostřednictvím je možné on-line videa spustit. Řeč je například o technologiích HTML5, WebGL a řadě dalších.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků