Hlavní obsah
Raspberry Pi 4 Model B Foto: archív výrobce

Chcete vyšší výkon? U nejlevnějšího počítače na světě stačí stáhnout aktualizaci

Raspberry Pi 4 je nejlevnějším počítačem na světě, zároveň patří mezi ty nejmenší. Po více než dvou letech na trhu nyní výrobce přinesl aktualizaci, která zvýší výkon, konkrétně procesor bude schopen pracovat s o 300 MHz vyšším taktem.

Raspberry Pi 4 Model B Foto: archív výrobce
Chcete vyšší výkon? U nejlevnějšího počítače na světě stačí stáhnout aktualizaci

V počítači Raspberry Pi 4 tepe procesor Broadcom BCM2711, jehož čtyři jádra udávají pod operačním systémem Linux pracovní tempo při rychlosti 1,5 GHz. Díky bezplatné aktualizaci se ale výkon zvýší na 1,8 GHz.

Je však nutné zdůraznit, že to neplatí pro všechny prodané stroje. U zcela prvních revizí Raspberry Pi 4 totiž navýšení výkonu softwarovou aktualizací není možné, u nich si tedy majitelé budou muset vystačit s taktem 1,5 GHz.

Počítač za tisícovku

Při startu prodejů se čtyřka nabízela ve třech různých provedeních, které se od sebe lišily především velikostí operační paměti – 1 GB, 2 GB a 4 GB. Loni byla nabídka rozšířena o model s kapacitou 8 GB, který případné zájemce vyjde na 2899 Kč.

Verze s kapacitou 1 GB už v prodeji není, nicméně 2GB model je s cenovkou 1149 Kč stále cenově nejdostupnějším počítačem na trhu.

Raspberry Pi 4 Model B

Foto: archív výrobce

Bez skříně

Raspberry Pi 4 Model B se vzhledem příliš neliší od předchůdců, ale po technické stránce doznal značných vylepšení. U čtyřky totiž tvůrci zapracovali především na výkonu, díky čemuž se malá zelená destička, která se v základu prodává dokonce bez počítačové skříně, může údajně měřit s klasickými stolními sestavami.

Nepočítejte samozřejmě, že byste mohli na tomto levném stroji hrát moderní hry, nicméně na kancelářskou práci a multimédia má síly více než dost. Raspberry Pi 4 Model B zvládne například obsluhovat hned dva připojené monitory s rozlišením 4K najednou. O tom si předchozí generace tohoto unikátního počítače mohly nechat jen zdát.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků