Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Andy Wong, ČTK/AP

Apple stáhl aplikaci, která sledovala pohyb policistů v Hongkongu

Americká technologická společnost Apple stáhla ze svého virtuálního obchodu aplikaci, pomocí které demonstranti v Hongkongu monitorovali pohyb policistů. Informovala o tom agentura Reuters. Aplikace HKmap.live se podle Applu používá způsobem, který ohrožuje policii i obyvatele.

Ilustrační foto Foto: Andy Wong, ČTK/AP
Apple stáhl aplikaci, která sledovala pohyb policistů v Hongkongu

Aplikaci, která využívá data od protestujících v terénu, Apple ve svém virtuálním obchodě App Store nejprve zakázal. Když se na něm později přece jen objevila, ostře proti tomu protestovala oficiální čínská média. Vládní list People's Daily sice aplikaci přímo nejmenoval, kritizoval však firmu Apple za to, že „otevírá dveře“ násilnostem protestujících.

Apple aplikaci odstranil poté, co jej z Hongkongu kontaktovalo mnoho znepokojených zákazníků, uvedla americká firma.

„U hongkongského úřadu pro kriminalitu v oblasti kybernetické bezpečnosti a technologií jsme si ověřili, že aplikace se vyžívala k útokům na policii ze zálohy,“ sdělil Apple. Aplikaci podle jeho vyjádření „zneužívali zločinci k pronásledování obyvatel na místech, o kterých věděli, že se tam nenachází policie“.

I když ve virtuálním obchodě Applu již aplikace není, její internetová verze stále funguje a je dostupná i v obchodě Google Play.

Peking kritizoval řadu společností

Peking v souvislosti s protesty v Hongkongu kritizoval řadu společností. Čínská státní televize například zrušila plánované přenosy přípravných zápasů NBA kvůli tweetu generálního manažera Houstonu Daryla Moreyho. Ten v tweetu vyzval k podpoře obyvatel Hongkongu. Luxusní klenotnictví Tiffany & Co pak muselo stáhnout reklamu, která podle některých čínských zákazníků stála za manifestanty.

Zloba demonstrantů v Hongkongu se na druhou stranu obrátila proti pobočkám bank se sídlem v pevninské Číně a proti obchodům, které považují za propekingské.

Čína představuje pro společnost Apple důležitý trh i výrobní základnu. Podnik tam dává přímo či nepřímo práci asi třem milionům lidí. V posledním čtvrtletí měl Apple v Číně, na Tchaj-wanu a v Hongkongu tržby 9,6 miliardy dolarů (přes 225 miliard Kč).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků