„Firefox Marketplace se ve finální podobě objeví v prvním čtvrtletí příštího roku, a to pravděpodobně současně s úvodní verzí Firefox OS, který bude pohánět prozatím nezveřejněný telefon v Jižní Americe,“ konstatoval Cvrček.

Internetový obchod aktuálně Mozilla provozuje pouze v testovací verzi. Stáhnout si je v něm však už nyní možné více než sto různých webových aplikací, které běží jen s pomocí internetového prohlížeče. Ty by mohly podle celé řady vývojářů v budoucnu plnohodnotně nahradit nynější desktopové programy.

Konkurence pro zavedené platformy

S novým operačním systémem Firefox, který je postaven na technologii HTML5, by Mozilla mohla konkurovat zavedeným platformám. Především tedy Apple iOS, Androidu a Windows Phone.

Boot to Gecko

Uživatelské prostředí operačního systému Firefox

FOTO: joshcarpenter.ca

Jak bude vypadat nový operační systém Firefox, nastínil na svých osobních stránkách jeho hlavní designér Josh Carpenter. Grafické rozhraní nese prozatím pracovní název Gaia. Na snímcích je vidět, jak budou vypadat prostředí telefonního menu, kontaktního seznamu, textových zpráv, fotoaparátu, video přehrávače či webového prohlížeče. Design jednotlivých nabídek je přehledný a cílí na intuitivní ovládání.

V každém režimu zůstává podél horního okraje displeje zobrazena lišta, na které se zobrazuje kromě aktuálního času také stav baterie, signálu či bezdrátových sítí. Podobně je tomu u konkurenčních chytrých telefonů s dotykovým displejem.