Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Eva Plevier, Reuters

Za drahá data v Česku může malá konkurence a tichá shoda operátorů, uvádí ČTÚ

Ceny za mobilní datové služby pro rezidenty jsou na českém trhu vyšší, než jaké by byly na trhu s plně rozvinutou konkurencí. Konstatuje to analýza Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), která prošla připomínkovým řízením a regulátor ji pošle k notifikaci Evropské komisi.

Ilustrační foto Foto: Eva Plevier, Reuters
Za drahá data v Česku může malá konkurence a tichá shoda operátorů, uvádí ČTÚ

ČTÚ v analýze uvedl, že mobilní trh v Česku není plně konkurenční, protože operátoři jednají v tzv. tiché shodě. K tomu podle úřadu přispívá fakt, že soutěž se odehrává u neveřejných slev, a nikoliv plošně v ceníkových cenách.

Operátoři to v připomínkách odmítli. Úřad ale v pátek uvedl, že žádná z obdržených kritických připomínek není natolik přesvědčivá, aby jeho závěry zvrátila.

„Samotný vysoký počet virtuálních operátorů na trhu bez ohledu na zhodnocení jejich možnosti přinášet nové nabídky zákazníkům rozhodně není vypovídající a je tedy do jisté míry pouze zdánlivým znakem konkurenčního prostředí,” uvedl mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

Rovněž nízký objem přenesených čísel – ročně přibližně tři procenta celkového počtu SIM karet – podle ČTÚ nasvědčuje relativně malé dynamice trhu.

Kvůli datům padaly hlavy

Vysoké ceny za mobilní data v České republice v minulosti kritizovali vládní i opoziční politici. Konkurenci, která by ceny snížila, má pomoci vstup čtvrtého mobilního operátora v podzimní aukci kmitočtů pro 5G nebo zákonné zkrácení doby pro přenesení mobilního čísla.

ČTÚ dodal, že na základě výsledků analýzy by po schválení dokumentu na úrovni EU mohl rozhodnout o regulaci českého trhu. Její konkrétní podobu ale neuvedl. Většina zemí unie ale mobilní trh nereguluje. V Česku působí tři klasičtí mobilní operátoři – O2, T-Mobil a Vodafone.

ČTÚ se koncem letošního března stal terčem kritiky ze strany premiéra Andreje Babiše (ANO). Premiér uvedl, že ČTÚ musí více využívat své kompetence k nápravě situace na trhu s mobilními službami. S vládním zmocněncem pro digitalizaci Vladimírem Dzurillou se Babiš shodl na potřebě větší regulace, která by měla podle premiéra zvýšit konkurenci a snížit ceny mobilních služeb pro spotřebitele.

Exministryně průmyslu Marta Nováková (za ANO) skončila ve funkci zanedlouho po svém výroku, že za drahá data si mohou Češi sami, protože je málo používají. Přede dvěma lety přispěla drahá mobilní data i k odchodu tehdejšího ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD). Čelil kritice, že jde na ruku operátorům. Zčásti doplatil i na výrok svého náměstka, že pokud chtějí Češi levná data jako v Polsku, mají tam odjet.

Může se vám hodit na Firmy.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků