Hlavní obsah

Pozor na telefony. Na ty „chytré“ vybavené operačním systémem možná už příští rok zaútočí nové sofistikované viry. Čím by škodily? Zavirovaný přístroj by mohl napadat určité webové stránky, sám nakupovat vyzváněcí melodie z internetu nebo vytáčet libovolná čísla. Osoba, která by vyvinula takový typ viru, by si mohla během krátké doby vydělat značnou sumu peněz.

Viry zaútočí i na mobily, varují odborníci

Antivirové aplikace ale nikdo v telefonu nepoužívá. Antivir umí srazit výkon mobilu na kolena a z původně rychlého přístroje se stává hotový šnek.

Lidé navíc nejsou zvyklí na to, aby si skenovali telefon a hledali v něm počítačový virus, podotýkají odborníci.

Bezpečnostní software pro mobily ke všemu není zadarmo. Jeho cena se pohybuje v řádech stokorun.

Mobil s výkonem staršího PC

Odborníci na počítačovou bezpečnost se domnívají, že mobily postupně převezmou funkce osobních počítačů. Tím myslí rychlý přístup k internetu a velký výpočetní výkon. Kapesní přístroj by tak zanedlouho mohl zaplavovat internet i nevyžádanou poštou.

Jeho majitel by přitom o jiných funkcích telefonu neměl ani tušení. Operační systémy používané v mobilech jsou plné slabých míst, která může využít útočník k napadení zařízení.

Pak si může dělat s přístrojem obrazně řečeno vše, co se mu zlíbí. Náprava přitom není jednoduchá – uživatelé by museli vybavit telefony bezpečnostními programy. Funkčně by se podobaly těm, které známe ze světa počítačů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků