Hlavní obsah
 

Trhu chytrých telefonů kraluje Apple

Společnost Apple ani po několika měsících neprozradila, jak se daří prodejům nových iPhonů 7 a 7 Plus. Z analytických studií se dá nicméně předpokládat, že více než dobře. Vždyť americkému počítačovému gigantu se podařilo dostat se do samého čela žebříčku nejúspěšnějších výrobců chytrých telefonů.

 
Trhu chytrých telefonů kraluje Apple

O úspěchu společnosti Apple svědčí čerstvý žebříček analytické společnosti IDC, který pojednává o posledním kvartálu loňského roku. Podle něj bylo do obchodů před Vánocemi dodáno 78,3 miliónu iPhonů. O rok dříve to přitom bylo jen 74,8 miliónu.

Paradoxní na tom je, že tržní podíl se americkému počítačovému gigantu i přesto snížil z předloňských 18,7 % na 18,3 %. I tak to ale stačilo na absolutní prvenství.

Nový iPhone 7

Foto: Lucy Nicholson, Reuters

Samsung je až druhý

V žebříčku nejúspěšnějších výrobců smartphonů tak Apple sesadil z první příčky v posledním kvartálu loňského roku konkurenční společnost Samsung. Jihokorejský elektronický gigant totiž před Vánocemi dodal do obchodů jen 77,5 miliónu chytrých telefonů. O rok dříve to přitom bylo 81,7 miliónu.

Z řádků výše je nejspíše patrné, že podíl na trhu klesl také jihokorejskému elektronickému gigantu. Ten drží aktuálně 18,1 %, zatímco ještě předloni to bylo 20,4 %.

Zleva: Samsung Galaxy S7 edge a Galaxy S7

Foto: Albert Gea, Reuters

Pro nalezení důvodu takového poklesu na předních příčkách nemusíme chodit daleko. Jak je patrné z tabulky na konci článku níže, výrazně si totiž polepšily čínské společnosti Huawei, Oppo a Vivo.

Pikantní na tom je, že značky Oppo či Vivo ještě v první polovině loňského roku většina uživatelů vůbec neznala. Jasně to ale ukazuje, jak jsou tyto mladé čínské značky dravé a že ukrajují stále větší část trhu.

I když na nejúspěšnější zavedené výrobce zatím ani zdaleka nestačí, čínské podniky už ovládají tři z pěti pozic nejpopulárnějších mobilních výrobců.

Celá řada tradičních výrobců – například Sony, HTC či LG – se do přehledu nejúspěšnějších výrobců nedostala vůbec.

Nejúspěšnější prodejci chytrých telefonů
VýrobcePodíl trhu 4Q16Podíl trhu 4Q15
Apple18,3 %18,7 %
Samsung18,1 %20,4 %
Huawei10,6 %8,2 %
Oppo7,3 %3,6 %
Vivo5,8 %3,0 %
Zdroj: IDC

Co umí nejnovější iPhony?

Apple láká od konce loňského roku především na nové jablečné smartphony s pořadovým číslem sedm.

Model iPhone 7 je vybaven stejně jako předchůdce 4,7palcovým displejem, verze 7 Plus má pak 5,5palcovou dotykovou plochu. Na první pohled se novinky příliš neliší od předchůdců, uvnitř se však změn událo mnoho.

Velký důraz byl kladen na kvalitu fotoaparátů, a to především u větší verze 7 Plus. Ta se na zadní straně pyšní hned dvěma objektivy, i se senzorem vepředu má tak plusko dohromady tři fotoaparáty. Díky tomu by mělo pořizovat daleko kvalitnější momentky.

Nové iPhony přišly o sluchátkový konektor, což může být považováno za nedostatek. Apple alespoň vylepšil zabudované reproduktory, nově jsou stereofonní. Jeden bude nad displejem, druhý pak pod ním. V režimu na šířku si tak uživatelé skutečně vychutnají stereofonní zvuk.

Konstrukce je nově vodotěsná a ukrývá nový procesor Apple A10, který je dvakrát výkonnější než předchůdce. Novinky by tak měly být připraveny na ty nejnáročnější hry ve vysokém rozlišení. I přesto se podařilo zvýšit proti předchozí generaci výdrž baterie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků