Hlavní obsah
Nové sítě čtvrté generace přinesou především rychlejší internet. Foto: Profimedia.cz

T-Mobile v česku nebude stavět síť UMTS, zaměří se na novou technologii

Mobilní operátor T-Mobile nebude v Česku budovat klasickou hlasovou síť UMTS, na kterou získal před sedmi lety licenci, ale zaměří se na novou technologii LTE. Upřesnila to mluvčí Martina Kemrová. Firma v současnosti provozuje výhradně datovou verzi UMTS (TDD) pod označením 4G.

Nové sítě čtvrté generace přinesou především rychlejší internet. Foto: Profimedia.cz
T-Mobile v česku nebude stavět síť UMTS, zaměří se na novou technologii

"Klasickou síť třetí generace zavádět nehodláme. V tuto chvíli by z našeho pohledu šlo o krátkodobou, nevýhodnou investici. Celá skupina T-Mobile chce v budoucnosti zavést technologii LTE, která nabízí dlouhodobý potenciál rozvoje," uvedla mluvčí s tím, že o časovém horizontu a dodavatelích je zatím předčasné hovořit.

Podle neoficiálních informací by LTE mohla v tuzemsku stát do dvou let, její testování by mohlo začít ještě letos. Hlasovou i datovou síť UMTS (FDD) v Česku provozuje pouze Telefónica O2. Ta nedávno v souvislosti s uvedením nového iPhonu 3G oznámila, že během dvou let rozšíří pokrytí s Prahy a Brna na zhruba 20 až 30 velkých tuzemských měst.

 

Třetí operátor Vodafone získal licenci na UMTS později a letošní lednový start, který mu ukládala licence, o rok odložil. Za licence pro UMTS operátoři dohromady zaplatili přes 9,3 miliardy korun. O LTE (Long Term Evolution) se hovoří jako o plnohodnotné síti čtvrté generace, která umožní dosahovat rychlosti stahování dat přes 300 Mbit/s.

Naproti tomu u UMTS se rychlost datových přenosů zatím pohybuje maximálně v jednotkách Mbit/s. T-Mobile je s 5,3 miliónu zákazníků největší tuzemský mobilní operátor. Celkově je na trhu přes 13 miliónů mobilních čísel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků