Hlavní obsah
Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Spory o placení telefonních účtů by mohly řešit soudy místo ČTÚ

Spory mezi telekomunikačními operátory a jejich klienty o placení peněz možná v budoucnu budou rozhodovat soudy, a nikoli Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Umožnit to má vládní novela zákona o elektronických komunikacích, kterou v úterý poslanci podpořili v prvním čtení.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Spory o placení telefonních účtů by mohly řešit soudy místo ČTÚ

"Zjednodušené řečeno: jde o spory o nezaplacené faktury," řekl ministr průmyslu Martin Kuba. Novelu nyní dostane k projednání sněmovní hospodářský výbor.

Úřad by se podle předlohy zabýval pouze spory o kvalitu služeb a dalšími záležitostmi, které se netýkají placení, například přenositelností čísel. Vláda v důvodové zprávě uvádí, že rozhodování sporů o placení za tento druh služeb nepatří mezi činnosti v působnosti ČTÚ a úřad je dosud vykonával jen na základě stavu daného historickým vývojem.

Se změnou v zákoně je také spojen převod zhruba stovky zaměstnanců úřadu pod ministerstvo spravedlnosti. K novému zaměstnavateli by měli přejít v příštích dvou letech. Soukromoprávní spory o peněžité plnění úřad zatěžují. Jejich počet vzrostl mezi roky 2008 a 2010 na téměř dvojnásobných 142 600 sporů ročně. ČTÚ proto usiloval o převedení agendy na soudy, s personálními přesuny ale nesouhlasí.

Opoziční sociální demokraté s návrhem nesouhlasí. Obávají se, že změna zákona zahltí soudy a zhorší se tak pozice klientů. Předseda klubu ČSSD Jeroným Tejc varoval, že spory u soudů se můžou vléct i s odvolacím řízením několik let, a lidé se proto radši ani soudit nebudou. Obavu ze zahlcení soudů odmítl zpravodaj Jan Husák (TOP 09) s tím, že spory budou na soudy přecházet postupně, podle toho, jak budou nabíhat nové spory.

Pokud by stát tento problém neřešil, pak by podle vlády hrozil kolaps ČTÚ a růst stížností i žalob kvůli jeho nečinnosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků