Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Dado Ruvic, Reuters

Půjde to i bez Googlu? Huawei ukáže nové vlajkové lodi

Ve čtvrtek odpoledne se bude konat velká tiskovka společnosti Huawei. Čínský výrobce na ní odhalí své nové vlajkové lodi s názvem P40. Ty by měly být dostupné v různých velikostech a s různou výbavou. Vše ale nasvědčuje tomu, že se budou muset obejít bez plnohodnotného Androidu. Huawei má ale i jinou možnost…

Ilustrační foto Foto: Dado Ruvic, Reuters
Půjde to i bez Googlu? Huawei ukáže nové vlajkové lodi

Mapy Google, mailový klient Gmail, přehrávač YouTube či obchod s aplikacemi Google Play. To jsou hlavní taháky operačního systému Android, nové chytré telefony se však musí kvůli americkým sankcím obejít bez nich. V osekané verzi Androidu tyto programy zkrátka nejsou nainstalované už od začátku.

Sankce byly uvaleny na Huawei už loni v květnu. Kvůli tomu nemůže čínský podnik neomezeně obchodovat s americkými společnostmi, což se týká i Googlu – právě proto se všechny budoucí telefony od Huawei musí obejít bez plnohodnotného Androidu.

Prvními telefony, které šly s takovým hendikepem v loňském roce do prodeje, byly modely Mate 30 a Mate 30 Pro. A nyní patrně stejný osud čeká také nové vlajkové lodi této firmy.

Čínský podnik má nyní na výběr v podstatě jen ze dvou možností. Buď u chystaných telefonů řady P40 nasadí osekanou verzi Androidu, nebo přístroje vůbec poprvé vybaví vlastní platformou zvanou Harmony OS.

Huawei Mate 30

Foto: archív výrobce

Huawei Mate 30 Pro

Foto: archív výrobce

Univerzální systém

Jde o univerzální operační systém od společnosti Huawei, který má najít uplatnění v celé řadě zařízení – poběží tedy také na noteboocích, chytrých reproduktorech či v nositelné elektronice. Výrobce jej nasadil například již u televizorů.

Podnik navíc počítá s tím, že na základech Harmony OS bude moci stavět i nejrůznější zařízení pro internet věcí (Internet of Things, IoT). Pod zkratkou IoT se ukrývá označení pro chytré přístroje, které jsou schopny připojovat se na internet a komunikovat mezi sebou prostřednictvím této celosvětové počítačové sítě.

Typicky jde například o zařízení, která umožňují sledování či ovládání některých funkcí na dálku. Připojit se k nim je možné prostřednictvím chytrého telefonu nebo počítačového tabletu přes internet, i když je uživatel na druhém konci planety.

Nic nebrání ani tomu, aby výrobce u telefonu nasadil oba systémy – tedy osekaný Android i Harmony OS. Uživatelé si pak při prvním spuštění budou moci vybrat, jakou platformu chtějí používat. Na bližší informace si nicméně budeme muset ještě nějakou dobu počkat.

Harmony OS má běžet na různých zařízeních.

Foto: archív tvůrců

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků