Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters

Podmínky aukce 5G mohou být nedovolenou podporou, míní právníci

Navržené nové podmínky aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G mohou být v rozporu s evropským právem a představovat nepovolenou podporu. Vyplývá to z posudku právní kanceláře Squire Patton Boggs pro Asociaci provozovatelů mobilních sítí (APMS).

Ilustrační foto Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters
Podmínky aukce 5G mohou být nedovolenou podporou, míní právníci

Český telekomunikační úřad návrh zveřejnil v pondělí, kdy zahájil veřejnou konzultaci. Operátoři a další subjekty nyní mají měsíc na podání připomínek. Podmínky mimo jiné obsahují povinnost majitelů kmitočtů poskytnout novému operátorovi národní roaming nebo zveřejnit referenční nabídku pro virtuální operátory.

"Podmínky aukce, zejména v části tzv. národního roamingu, se jeví jako deformující trh a mohou představovat nedovolenou veřejnou podporu," uvedla partnerka kanceláře Squire Patton Boggs Hana Gawlasová.

Z posudku vyplývá, že zejména podmínky národního roamingu mohou představovat nedovolenou veřejnou podporu v rozporu s národními i evropskými právními předpisy. Národní roaming totiž zajistí téměř okamžitý cenově regulovaný přístup k celostátnímu pokrytí a plnému výkonu sítě bez podstatných investic a bez motivace stát se skutečným etablovaným operátorem na trhu.

"APMS připravuje rovněž zadání externího ekonomického posudku, který zanalyzuje dopad na tržní prostředí. Tyto posudky by pak mohly být využity u Evropské komise a dalších orgánů, aby se zabránilo protiprávnímu postupu," doplnil výkonný ředitel asociace Jiří Grund. Dodal, že aukce kmitočtů 5G v pásmech 700 a 3400 až 3800 MHz rozhodne o budoucnosti českého telekomunikačního trhu, službách pro české občany, podnikatele i průmysl v nadcházejících 15 letech.

O kmitočty má vedle stávajících operátorů zájem i Nordic Telecom nebo nově energetická firma ČEZ. Spekulovalo se i o Sazka Mobilu.

Revoluce jménem 5G 

5G změní úplně všechno – a půjde o mnohem dramatičtější změny než ty, které si spojujeme s nástupem bezdrátových technologií. Standard 5G totiž nebude sloužit pouze pro připojení počítačů a mobilů k internetu. Využívat jej budou i chytré přístroje, které se postupně zabydlují v tuzemských domácnostech.

Nová generace mobilního internetu najde uplatnění například v dopravě, virtuální realitě, sportu, ale také v oblasti zdraví – o nejrůznější technické vychytávky, které sledují zdraví svého majitele a následně data zasílají přímo lékaři, nebyla na výstavišti nouze.

Stejně tak se k 5G sítím budou připojovat chytré pračky a ledničky, ale například také autonomní automobily – pro jejich rozvoj je rychlé a stabilní připojení k internetu na cestách klíčové.

I když se tak 5G může zdát pouze jako další mobilní standard, ve skutečnosti budou jeho přínosy daleko větší. Pátá generace mobilních sítí zpřístupní podle studií Ericssonu vysokorychlostní internet až pro miliardu lidí a zařízení. A co víc, umožní rozmach moderních technologií.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků