Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Reuters

Počet mobilních čísel se letos vrátil k růstu na 14,08 miliónu

Počet uživatelů mobilních služeb v Česku začal v posledních 12 měsících po předloňském propadu opět růst. Množství aktivních SIM karet u operátorů stouplo v pololetí o zhruba 42 000 na 14,08 miliónu. Za růstem stojí především příchod virtuálních mobilních operátorů. Vyplývá to z informací firem i ČTÚ.

Ilustrační foto Foto: Reuters
Počet mobilních čísel se letos vrátil k růstu na 14,08 miliónu

V Česku tak připadá 134 mobilních čísel na 100 obyvatel. Počet aktivních mobilních čísel je zároveň devětkrát vyšší než množství pevných telefonních linek, které převládaly do konce minulého století.

Celkem podle ČTÚ v Česku působí již 32 virtuálních operátorů a dalších 12 vstup na trh plánuje. Vedle toho se hovoří o dalších 11 firmách, které by mohly mít o nabízení mobilních služeb zájem. Zákazníky virtuálních operátorů si zčásti započítávají do svých statistik provozovatelé sítí GSM, jejichž infrastrukturu využívají.

Prodej mobilních telefonů v Česku v posledních letech stagnuje na úrovni zhruba 2,7 miliónu zařízení ročně. Výrazně se ale mění jejich struktura, kdy letos poprvé převládá prodej tzv. chytrých mobilů, tedy telefonů s operačním systémem. Nejprodávanější značkou je Samsung, následuje dříve dominantní Nokia a Sony.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků